Site icon Kocaeli Bitkileri

Gagea bohemica (Sarı yıldız)

Gagea bohemica

Gagea bohemica

Tanımı

Soğan koyu ila soluk kahverengidir. Taban yaprakları genellikle 2 adet, şeritsi, ipliksi, 3 ila 10 cm uzunluğunda ve 0,1 mm genişliğinde, tüysüz ya da nadiren kısa kırışık tüylüdür. Çiçek kurulu bileşil salım halinde, 2 ila 5 cm uzunluğunda, üst bölümde tüylü, alt bölümde tüysüz, nadiren tüysüz ya da boyunca tüylüdür. Gövde yaprakları 2 ila 3 adet, almaşlı dizilişli, darca mızraksı, sipsivri, 1 ila 4 mm genişliğinde, genellikle çiçeklere eşittir. Çiçekler 1 ila 4 arası sayıdadır. Sapı 2 ila 10 mm uzunluğundadır. Çiçek örtüsü bölümü içeride sarı renkli, dışarıda yeşilimsi, kaşıksı, 10 ila 16 mm uzunluğunda ve 2 ila 4 mm genişliğinde ve küttür. Kapsül ters yüreksidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa, kuzey Afrika ve Ortadoğu’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kayalık yamaçlarda görülür. Gölcük ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenmiştir. Görseller Stefan Lefnaer’in izni ile kullanılmıştır. Şubat ve nisan ayları arasında çiçek açar. 1000 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde sarıyıldız adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 1781 – 27 Aralık 1820 yılları arasında yaşamış İngiliz soylu ve bitki bilimci Thomas Gage’a adanmıştır. Tür adı Latince Bohemya anlamına gelir. Günümüzde Çek Cumhuriyeti sınırları içinde kalan tarihi bölge. Türün tip bölgesine işaret eder.

Fotoğrafları

Exit mobile version