İçeriğe geç

Gagea bithynica (Çam yıldızı)

Çam yıldızı


Anahtar kelimeler: Nadir bitki, EndemikAkdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Zambak takımı › Zambakgiller › Sarıyıldız › Çamyıldızı

Dağılımı

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Soğan tektir. Gömlek soluk kahverengidir. Taban yaprakları iki adet olup ilkbaharda çıkar, şeritsi, 1 ila 2 mm genişliğinde, tüysüz, dik, çiçek kuruluna eşit ya da ondan daha kısadır. Çiçek kurulu salkım halinde, 5 ila 10 cm uzunluğunda ve tüysüzdür. Gövde yaprakları 2 ila 3 arası sayıda, almaşlı dizilişli, çiçek kurulundan daha kısa, şeritsi mızraksı, 2 ila 4 cm uzunluğundadır. Çiçek 1 ila 3 arası sayıdadır ve tomurcuklar sarkıktır. Çiçek örtüsü bölümü sarı, 3 yeşilimsi damarlı, ters mızraksı, 8 ila 10 mm uzunluğunda ve 2 ila 2,5 mm genişliğinde ve sivridir. Kapsül genişçe ters mızraksıdır.

Gözlem

Ormanlık alanlar, çalılıklar ve nemli çayırlarda görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. Gebze ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Çam yıldızı, Marmara altın yıldızı.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

300-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Thomas Gage’a” anlamına gelir. 1781 – 27 Aralık 1820 yılları arasında yaşamış İngiliz soylu ve bitki bilimcidir. Tür adı Latince “Bitinya” anlamına gelir. Bitinya İzmit, İznik, İstanbul ve Sakarya gibi merkezleri kapsayan bölgenin Antikçağdaki adıdır ve türün tip yerine işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Lotos 52: 121. 1904. Pascher

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version