Fritillaria pontica (Eğri lale)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

15 ila 45 cm büyüyebilir. Yapraklar genellikle 8 adet, en alttaki 5 ila 8 cm uzunluğunda ve 0,5 ila 1,7 cm genişliğinde, karşılıklı dizilişli, üsttekiler 3 adet halkavi biçimli dizilişli, 5 ila 11 cm uzunluğunda ve 0,3 ila 1 cm genişliğindedir. Çiçek örtüsü genişçe çan biçiminde, bölümleri yeşil renkli, genellikle kırmızımsı kahverengi lekelidir. İplikçik 12 mm uzunluğunda ve sivilcelidir. Boyuncuk 12 ila 15 mm uzunluğunda, ince ve pürüzsüzdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Ormanlık alanlar, çalılıklar ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde eğri lale adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince zar kutusu anlamına gelir. Cinsin çiçeklerinin damalı desenlerine işaret eder. Tür adı Latince Pontus anlamına gelir. Pontus, günümüzde doğu Karadeniz bölgesinin antik adıdır ve bitkinin doğal yayılış alanına işaret eder.

Fotoğrafları