Site icon Kocaeli Bitkileri

Fraxinus pennsylvanica (Amerikan dişbudağı)

Fraxinus pennsylvanica

Fraxinus pennsylvanica: 27/03/2021; İzmit Sahili; 5 m.; deniz kenarı. © Hüseyin Cahid Doğan.

Tanımı

12 ila 25 metre arası büyüyebilen yaprak dökücü bir ağaçtır. Gövde 60 cm çapa ulaşabilir. Genç ağaçların kabuğu pürüzsüz ve gri renkli iken zamanla kabukta çatlaklar oluşur. Kış tomurcukları kırmızımsı kahverengi ve kadifemsi yüzeylidir. Yapraklar 15 ila 30 cm uzunluğunda ve yedi ila dokuz arası yaprakçıktan oluşan bileşik telek halindedir. Yaprakçıklar 5 ila 15 cm uzunluğunda ve 1 ila 9 cm genişliğinde, testere dişli kenarlı ve kısa sap üzerindedir. Çiçekler yapraklarla beraber görülür. Bunlar sıkı salkımlar halindedir ve taç yaprakları yoktur. Meyve 2,5 ila 7,5 cm uzunluğunda ve tek tohumludur.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak peyzaj değeri nedeniyle yaygın olarak sulak alanların kenarına dikilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Sulak alanlar ve peyzajlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 900 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde amerikan dişbudağı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince yıldırım anlamına gelir. Cinsin yıldırım çekme özelliğine işaret eder. İkinci bir görüş ise mızrak kelimesini önerir, ağaçlar mızrak yapımında kullanılırdı. Son görüş ise Antik Yunanca çit anlamına geldiği yönündedir. Ağaçların binaları çevreleyen ucu sivri çitleri inşa etmek için kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince Pennsylvania, ABD anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder.

Gıda

İç kabuğu pişirilerek tüketilir. İç kabuk kurutularak toz haline getirilir ve çorba ya da ekmek yapımında kullanılır.

Tıp

Kabuk ve yapraklar toniktir. Depresyon ve yorgunluğu gidermek için iç kabuğu demlenerek kullanılır. Kökleri idrar söktürücüdür.

Bilgi

Kabuğunda kırmızı boya elde edilir.

Fotoğrafları

Exit mobile version