İçeriğe geç

Fraxinus pennsylvanica (Amerikan dişbudağı)

Amerikan dişbudağı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Boya bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Zeytingiller › Dişbudak › Amerikan dişbudağı

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak peyzaj değeri nedeniyle yaygın olarak sulak alanların kenarına dikilmektedir.

Genel bilgiler

12 ila 25 metre arası büyüyebilen yaprak dökücü bir ağaçtır. Gövde 60 cm çapa ulaşabilir. Genç ağaçların kabuğu pürüzsüz ve gri renkli iken zamanla kabukta çatlaklar oluşur. Kış tomurcukları kırmızımsı kahverengi ve kadifemsi yüzeylidir. Yapraklar 15 ila 30 cm uzunluğunda ve yedi ila dokuz arası yaprakçıktan oluşan bileşik telek halindedir. Yaprakçıklar 5 ila 15 cm uzunluğunda ve 1 ila 9 cm genişliğinde, testere dişli kenarlı ve kısa sap üzerindedir. Çiçekler yapraklarla beraber görülür. Bunlar sıkı salkımlar halindedir ve taç yaprakları yoktur. Meyve 2,5 ila 7,5 cm uzunluğunda ve tek tohumludur.

Gözlem

Sulak alanlar ve peyzajlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Amerikan dişbudağı.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-900 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “yıldırım” anlamına gelir. Cinsin yıldırım çekme özelliğine işaret eder. İkinci bir görüş ise “mızrak” kelimesini önerir, ağaçlar mızrak yapımında kullanılırdı. Son görüş ise Antik Yunanca “çit” anlamına geldiği yönündedir. Ağaçların binaları çevreleyen ucu sivri çitleri inşa etmek için kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince “Pennsylvania, ABD” anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder.

Mutfak

İç kabuğu pişirilerek tüketilir. İç kabuk kurutularak toz haline getirilir ve çorba ya da ekmek yapımında kullanılır.

Geleneksel tıp

Kabuk ve yapraklar toniktir. Depresyon ve yorgunluğu gidermek için iç kabuğu demlenerek kullanılır. Kökleri idrar söktürücüdür.

Biliyor musunuz?

Kabuğunda kırmızı boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Arbustrum Americanum 51–52. 1785. Marshall

Bir Yorum Yazın