Fraxinus angustifolia subsp. oxycarpa (Anadolu dişbudağı)

derleyen:

Tanımı

30 mtre büyüyebilir. Gövde derince çatlaklıdır. Sürgünler ve yaprak sapları çıplaktır. Kış tomurcukları kahverengidir. Yaprakçıklar 7 ila 13 arası çift halinde, alttaki orta damar boyunca kısaca ülgerli, sapsız, dikdörtgensi mızraksı ya da şeritsi mızraksı, 6 ila 8 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 2,5 cm genişliğinde, tepede sipsivri, tabanda kamamsı ya da düz, genellikle testere dişli kenarlıdır. Çiçek kurulu koltuklarda, yapraksızdır ve yapraklardan önce belirir. Çanak ve taç görülmez. Meyve ters yumurtamsı dikdörtgensi ila mızraksı, 2 ila 4,5 cm uzunluğunda ve ucu küt ila sivridir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. Popüler bir peyzaj bitkisidir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Sulak alanlar ve ormanlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mart ve nisan ayları arasında çiçek açar. 100 ila 900 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde anadolu dişbudağı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince yıldırım anlamına gelir. Cinsin yıldırım çekme özelliğine işaret eder. İkinci bir görüş ise mızrak kelimesini önerir, ağaçlar mızrak yapımında kullanılırdı. Son görüş ise Antik Yunanca çit anlamına geldiği yönündedir. Ağaçların binaları çevreleyen ucu sivri çitleri inşa etmek için kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince dar yapraklı anlamına gelir. Türün ayırt edici yaprak yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “foliolis sessilibus lanceolatis remote denticulatis” olarak belirtilmiştir. Alttür adı ise Antik Yunanca sivri meyveli anlamına gelir ve alttürün farklılığını vurgular. Özgün tanımda bu “samaris lanceolatis utrinque attenuatis longe mucronatis” olarak belirtilmiştir.

Gıda

Meyveleri yemeklerde çeşni olarak kullanılır. Ağaçtan manna elde edilir.

Fotoğrafları