Fragaria × ananassa (Çilek)

derleyen:

Tanımı

30 cm büyüyebilir. Çok yıllık bir bitkidir. Köklenici sürgünleri sayesinde kısa sürede koloniler oluşturur. Yapraklar tabanda rozet halindedir. Bunlar üç adet ve kenarları dişli yumurtamsı yaprakçığa bölünür. Çiçekler beyaz renkli, beş taç yapraklı ve gevşek kümeler halindedir. Meyve kozalak biçiminde ve yeşil ila kırmızı renklidir.

Gözlem bilgileri

Fragaria virginiana ve Fragaria chiloensis türlerinin melezidir. Meyvesi için yaygın olarak yetiştirilen bir bitkidir ve Türkiye üretim konusunda öncü ülkeler arasında yer alır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bahçe ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde çilek adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince kokulu anlamına gelir. Meyvelerin hoş kokusuna işaret eder. Dilimizdeki çilek kelimesi Türkçe kökenlidir ve yabani meyve anlamına sahiptir. Tür adı Latince ananas gibi anlamına gelir. Türün meyvesinin kokusunun Ananas comosus meyvesinin kokusunu andırmasına işaret eder.

Gıda

Meyveleri yenilebilir. Reçel ve şurubu yapılır. Meyveleri çiğ olarak tüketilir. Aromatik, tatlı ve suludur. Taze ya da kurutulmuş yapraklarından çay elde edilir.

Fotoğrafları