İçeriğe geç

Fragaria × ananassa (Çilek)

Çilek


Anahtar kelimeler: Neofit bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Çilek › Çilek

Dağılımı

Fragaria virginiana ve Fragaria chiloensis türlerinin melezidir. Meyvesi için yaygın olarak yetiştirilen bir bitkidir ve Türkiye üretim konusunda öncü ülkeler arasında yer alır.

Genel bilgiler

30 cm büyüyebilir. Çok yıllık bir bitkidir. Köklenici sürgünleri sayesinde kısa sürede koloniler oluşturur. Yapraklar tabanda rozet halindedir. Bunlar üç adet ve kenarları dişli yumurtamsı yaprakçığa bölünür. Çiçekler beyaz renkli, beş taç yapraklı ve gevşek kümeler halindedir. Meyve kozalak biçiminde ve yeşil ila kırmızı renklidir.

Gözlem

Bahçe ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Çilek.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “kokulu” anlamına gelir. Meyvelerin hoş kokusuna işaret eder. Dilimizdeki “çilek” kelimesi Türkçe kökenlidir ve yabani meyve anlamına sahiptir. Tür adı Latince “ananas gibi” anlamına gelir. Türün meyvesinin kokusunun Ananas comosus meyvesinin kokusunu andırmasına işaret eder.

Mutfak

Meyveleri yenilebilir. Reçel ve şurubu yapılır. Meyveleri çiğ olarak tüketilir. Aromatik, tatlı ve suludur. Taze ya da kurutulmuş yapraklarından çay elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Cours Complet d’Agriculture Théorique, Pratique, Économique, et de Médecine Rurale et Vétérinaire 5: 52, t. 5, f. 1. 1784[1785]. (Duchesne ex Weston) Duchesne ex Rozier

Bir Yorum Yazın