Fragaria vesca

Fragaria vesca (Yabani çilek)

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Çilek › Yabani çilek

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

30 cm kadar büyüyebilir. Beş ila on bir arası hafif tüylü çiçek açar. Açık yeşil renkli üçlü yaprakların kenarları tırtıklıdır. Meyve süresi bir aydan daha azdır. Tohumlar haziran ve temmuz arasında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Çiçek gövdesi görülmez. Sürgünler vasıtasıyla yayılır. Merkezi sarı olan, beş taç yapraklı beyaz çiçekler yaz boyunca izlenir. Meyveleri çeşitli memeli, kuş ve sürüngen türleri tarafından tüketilir. Tohumlar bahar aylarında ekilebilir. Bunlar bir ay sonra çimlenirler. -29 dereceye kadar dayanıklıdır. 10 ila 15 bitkilik gruplar halinde düşünülmelidir. Her bir bitki arasında 20 cm açıklık bırakılmalıdır. Eğer bitkinin yayılması istenmiyorsa sürgünler ayıklanmalıdır.

Bitki doğal olarak kuzey yarımkürede yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Ormanlık alanlarda ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Dağ çileği, Amahta, Amofta, Col, Çiğelek, Çiğelem, Çile, Hamuçara, Hamukara, Hamukera, Hanıfta, Yabani çilek ve Yer çileği adları ile bilinmektedir.

Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar.

200 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Meyveleri yenilebilir. Reçel ve şurubu yapılır. Meyveleri çiğ olarak tüketilir. Aromatik, tatlı ve suludur. Taze ya da kurutulmuş yapraklarından çay elde edilir.

Yapraklarından yapılan çay, iskorbüt tedavisinde kullanılır. Kurutulmuş yapraklarından yapılan çay, mide ve böbrek sorunlarında etkilidir. Yüksek oranda C vitamini içerir ve soğuk algınlığına iyi gelir. Meyve suyu, kızarmış göz ve iltihaplı yaralara iyi gelir. Güneş yanıklarını rahatlatır. Meyve püresi diş ağrısına iyi gelir ve diş tartarlarını temizler. Dişleri beyazlatır. Kökleri ishal tedavisinde kullanılır. Müshil, tonik, idrar söktürücü ve sıkıştırıcıdır. Yaprakları kaynatılarak dizanteri tedavisinde kullanılmıştır. Geleneksel olarak iskorbüt hastalığının tedavisinde kullanılmıştır.

Doğan, Hüseyin (2022). [page_title] - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: [my_permalink] Erişim tarihi: [datetoday]


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir Yorum Yazın