İçeriğe geç

Fragaria vesca (Yabani çilek)

Yabani çilek


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Çilek › Yabani çilek

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey yarımkürede yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 cm kadar büyüyebilir. Beş ila on bir arası hafif tüylü çiçek açar. Açık yeşil renkli üçlü yaprakların kenarları tırtıklıdır. Meyve süresi bir aydan daha azdır. Tohumlar haziran ve temmuz arasında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Çiçek gövdesi görülmez. Sürgünler vasıtasıyla yayılır. Merkezi sarı olan, beş taç yapraklı beyaz çiçekler yaz boyunca izlenir. Meyveleri çeşitli memeli, kuş ve sürüngen türleri tarafından tüketilir. Tohumlar bahar aylarında ekilebilir. Bunlar bir ay sonra çimlenirler. -29 dereceye kadar dayanıklıdır. 10 ila 15 bitkilik gruplar halinde düşünülmelidir. Her bir bitki arasında 20 cm açıklık bırakılmalıdır. Eğer bitkinin yayılması istenmiyorsa sürgünler ayıklanmalıdır.

Gözlem

Ormanlık alanlarda ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Dağ çileği, Amahta, Amofta, Col, Çiğelek, Çiğelem, Çile, Hamuçara, Hamukara, Hamukera, Hanıfta, Yabani çilek, Yer çileği.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

200-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “kokulu” anlamına gelir. Meyvelerin hoş kokusuna işaret eder. Dilimizdeki “çilek” kelimesi Türkçe kökenlidir ve yabani meyve anlamına sahiptir. Tür adı Latince “ince” anlamına gelir. Türün meyvesinin boyutuna işaret eder.

Mutfak

Meyveleri yenilebilir. Reçel ve şurubu yapılır. Meyveleri çiğ olarak tüketilir. Aromatik, tatlı ve suludur. Taze ya da kurutulmuş yapraklarından çay elde edilir.

Geleneksel tıp

Yapraklarından yapılan çay, iskorbüt tedavisinde kullanılır. Kurutulmuş yapraklarından yapılan çay, mide ve böbrek sorunlarında etkilidir. Yüksek oranda C vitamini içerir ve soğuk algınlığına iyi gelir. Meyve suyu, kızarmış göz ve iltihaplı yaralara iyi gelir. Güneş yanıklarını rahatlatır. Meyve püresi diş ağrısına iyi gelir ve diş tartarlarını temizler. Dişleri beyazlatır. Kökleri ishal tedavisinde kullanılır. Müshil, tonik, idrar söktürücü ve sıkıştırıcıdır. Yaprakları kaynatılarak dizanteri tedavisinde kullanılmıştır. Geleneksel olarak iskorbüt hastalığının tedavisinde kullanılmıştır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 494–495. 1753. L.

Bir Yorum Yazın