Filago pyramidata (Ateşpamuğu)

Tanımı

5 ila 30 cm büyüyebilir. Gövde dik, yükselici ya da yatık, tabandan ya da daha yukarıdan dallı, yünlü tüylerle kaplıdır. 8 ila 16 arası çiçek başı barındırır, bunların her biri küçük çiçeklere sahiptir. Yapraklar 10 ila 15 mm uzunluğunda,  geniştir ve neredeyse kaşık biçimindedir. Çiçek başları 5 ila 6 mm uzunluğunda ve silindirik piramit gibidir. Kapçık dikdörtgensi silindirik ila dikdörtgensi ters ovaldir. Rekabetçi bir tür değildir ve uzun türler arasında barınamaz.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Ortadoğu ve Akdeniz havzasında yayılış gösterir. Günümüzde diğer bölgelerde de doğallaşma eğilimindedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Orman açıklıkları, yol kenarı ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins adı Latince iplik anlamına gelir. Cinse bağlı bitkilerin yoğun biçimde tüylü olmalarına işaret eder. Cins, zamanla bu kelimenin çeşitli anagramları ile başka cinslere bölündü, GifolaIflogaLogfia, vb. Bu cinsler daha sonra yeniden Filago cinsine çağrıldı, ancak bazı kaynaklarda bu cinsler listelenmeye devam etmektedir. Tür adı Latince piramit anlamına gelir. Bitkinin çiçek başlarının yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “floribus pyramidatis pentagonis” olarak belirtilmiştir.

Türkçe adları

Dilimizde ateşpamuğu adı ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın