Filago pygmaea (Kısa keçeotu)

Tanımı

Bazı kaynaklarda Evax pygmaea olarak geçer. 2 ila 4 cm büyüyebilir. Yanal dallar kısa ve yükselicidir. Yapraklar beyaz tüylü, dikdörtgensi yumurtamsı, 5 ila 15 mm uzunluğunda ve rozet halindedir. Çiçek kümesi birkaç tane beyazımsı ya da sarımsı mızraksı ya da yumurtamsı bırahte tarafından çevrilmiştir. Bırahteler çıplak ve kahverengimsi sarıdır. Kapçık 1 mm uzunluğunda, koyu kahverengi, ters oval ve nadiren seyrek tüylüdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Orman açıklıkları, yol kenarı ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins adı Latince iplik anlamına gelir. Cinse bağlı bitkilerin yoğun biçimde tüylü olmalarına işaret eder. Cins, zamanla bu kelimenin çeşitli anagramları ile başka cinslere bölündü, GifolaIflogaLogfia, vb. Bu cinsler daha sonra yeniden Filago cinsine çağrıldı, ancak bazı kaynaklarda bu cinsler listelenmeye devam etmektedir. Tür adı Latince cüce anlamına gelir. Bitki genellikle gövdeden yoksundur. İkili adlandırma öncesi adı “Gnaphalium caule simplicissimo”dur.

Türkçe adları

Dilimizde kısa keçeotu adı ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın