Filago germanica (Kuzaotu)

derleyen:

cins:

Tanımı

Bazı kaynaklarda Filago vulgaris olarak geçer. 5 ila 35 cm büyüyebilir. Gövde dik ve orta bölümün üstünden itibaren düzenli olarak dallıdır. Tüy örtüsü genellikle grimsi beyaz renklidir. Yapraklar 12 ila 20 mm. uzunluğunda ve 1 ila 3 mm genişliğinde, şeritsi mızraksı ila mızraksı ve kenarları dalgalıdır. Çiçek başları 5 ila 1,6 mm uzunluğunda ve yoğun küme halindedir. Kapçık 0,8 mm uzunluğunda ve 0,2 mm genişliğinde, dikdörtgensi ila oval ve kahverengidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzası ve Avrupa’da yayılış gösterir. Günümüzde işgalci tür olarak diğer bölgelere de yayılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Orman açıklıkları, yol, kenarı ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde kuzaotu ve alaman keçeotu adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince iplik anlamına gelir. Cinse bağlı bitkilerin yoğun biçimde tüylü olmalarına işaret eder. Cins, zamanla bu kelimenin çeşitli anagramları ile başka cinslere bölündü, GifolaIflogaLogfia, vb. Bu cinsler daha sonra yeniden Filago cinsine çağrıldı, ancak bazı kaynaklarda bu cinsler listelenmeye devam etmektedir. Tür adı Latince Almanya anlamına gelir. İkili adlandırma öncesi adı “Gnaphalium germanicum”dur.

Tıp

Üst bölümleri kaynatılarak el yaraları ve siğillerde kullanılır. İdrar söktürücüdür.

Fotoğrafları