Filago eriocephala (Deli keçeotu)

Tanımı

10 ila 20 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da zaman zaman yatık, genellikle orta bölümden itibaren dallıdır. Tüy örtüsü grimsi beyaz renklidir. Yapraklar 8 ila 24 mm uzunluğunda 2 ila 5 mm genişliğindedir. Çiçek başı 4 mm uzunluğunda ve 2 mm genişliğinde, yoğun, yarı küresel, yumurtamsı ya da dikdörtgensi küme halinde, 30 ila 50 arası sayıdadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Orman açıklıkları, yol, kenarı ve tarlalarda görülür. Karamürsel ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins adı Latince iplik anlamına gelir. Cinse bağlı bitkilerin yoğun biçimde tüylü olmalarına işaret eder. Cins, zamanla bu kelimenin çeşitli anagramları ile başka cinslere bölündü, GifolaIflogaLogfia, vb. Bu cinsler daha sonra yeniden Filago cinsine çağrıldı, ancak bazı kaynaklarda bu cinsler listelenmeye devam etmektedir. Tür adı Antik Yunanca tüylü kafa anlamına gelir. Tüy örtüsünün durumuna işaret eder.

Türkçe adları

Dilimizde deli keçeotu adı ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın