İçeriğe geç

Ficus carica (İncir)

İncir


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Gül takımı › Dutgiller › İncir › İncir

Dağılımı

Bitki doğal olarak Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir ancak mutfak değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir.

Genel bilgiler

10 metre kadar büyüyebilir. Gövde pürüzsüz beyazdır. Genç sürgünler başlangıçta yeşil, daha sonra kahverengi ve genellikle kısa havlı, yaşlı dallar gri ve pürüzsüzdür. Yapraklar dökülücü, iri,  ila 20 cm uzunluğunda ve genişliğinde, derince 3 ila 7 arası sayıda loblu, genellikle yüreksidir. Dişi ve erkek ağaçlar ayrıdır. Aynı ağaçta hem erkek hem de dişi organlar bulunmaz. Dişilerin meyvesi daha büyük ve daha lezzetlidir. Yapraklar kokulu ve 3 ila 5 lobludur. Tohumlar ağustos ve eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler tek evciklidir.

Gözlem

Ormanlık alanlar, yol kenarı ve deniz kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

İncir.

Çiçek zamanı

Mart-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. İnciri tanımlamak için geleneksel olarak kullanılan Latince bir kelimedir. Tür adı Latince “Karya” anlamına gelir. Antikçağda inciri ile meşhur bölgeye işaret eder. Günümüzde de Aydın ili inciri ile meşhurdur.

Tarihi

Plinius: İncir diğer meyvelerde olduğu gibi başına olgunlaşmaz, buna “caprificus” denilir. Ağaç olgunlaşmak için bir tür sivrisinek üretir (Bahsedilen böcek Blastophaga psenes’tir ve inciri tozlar).

Mutfak

Meyveleri taze ya da kurutularak tüketilebilir. Ayrıca pişirilerek reçel yapımında kullanılır.

Geleneksel tıp

Meyvelerinden müshil ilacı yapılır. Yapraklarındaki süt siğillere karşı etkindir. Yapraklar lapa haline getirilip yara tedavisinde kullanılır. Meyveler, taze ve kuru olarak tüketilir, reçel yapımında kullanılır. Sindirim sorunlarına iyi gelir. Magnezyum, kalsiyum ve K vitamini bakımından zengindir. Tansiyon düşürücüdür. Diyabet hastalarına önerilir. Özsuyu göz tahrişine neden olabilir. Yatıştırıcı, sindirimi kolaylaştırıcı, deriyi yumuşatıcı, süt arttırıcı, müshil ve toniktir. Yaprakları kaynatılarak mide ağrısı için kullanılır. Yapraklar ayrıca kaynar suya ilave edilir ve ağrılı veya şişmiş basur için bir buhar banyosu olarak kullanılır. Gövdeden elde edilen lateks ayak ağrısı, siğil ve basurun tedavisinde kullanılır. Böcek sokmalarına ve ısırmalarına karşı analjezik etkisi vardır. Meyveleri kavrularak diş apsesi tedavisinde kullanılır. Meyveden yapılan incir şurubu, genç ve çok yaşlılar için de iyi bilinen ve etkili bir müshil maddesidir. Bitki antikanser özelliklerine sahiptir.

Galen: Aşırı tüketilirse mideye zarar verir. Terletici ve susuzluk gidericidir. Bağırsak temizleyicidir. Kurutulmuş meyvesi bağırsakları güçlendirir ve mide için faydalıdır. Bu boğaz, nefes borusu, böbrek ve mesane rahatsızlıkları için de fayda sağlar. Göğsü rahatlatıcıdır. Ballı su ile kaynatılarak alındığında bademcik tedavisinde etkilidir.

Dioscorides: Susuzluk gidericidir. Kurutulmuş meyvesi besleyicidir ve bağırsaklara faydalıdır. Astım, epilepsi vakalarında etkilidir. Mesane ve böbreklere faydalıdır. Akciğer rahatsızlıklarında başvurulur. Kaynatılarak bademcik iltihabında kullanılır. Akrep sokmaları ve köpek ısırmalarında kullanılır.

Plinius: Sütlü özsuyu sirke ile benzer özelliklere sahiptir. Sütü meyve olgunlaşmadan önce toplanarak gölgede kurutulur ve yumurta sarısı ile birlikte adet teşvik edici olarak kullanılır. Çemen otu ve sirke ile birlikte gut vakalarında başvurulur, tüy dökücüdür, bağırsakları rahatlatır ve çeşitli cilt kaşıntılarında etkilidir. Süt eşek arısı ve akrep gibi hayvanların soktukları yeri iyileştirir. Yaprakları ve olgunlaşmamış meyveleri tüberküloz vakalarında kullanılır. Genç sürgünleri köpek ısırıklarına karşı uygulanır. Olgun meyveler idrar söktürücü ve müshil etkilidir. Kuru incir mideye zararlıdır. Karaciğer, mesane, böbrek ve dalak hastalıklarının yanı sıra nefes alma zorluğu ve astım için faydalıdır. Besleyici ve canlandırıcı olması nedeniyle sporcular tarafından tüketilir. Külü diş rahatsızlıkları için diş macunu olarak kullanılır. Özsuyu süte eklenerek peynir elde edilir.

İbn-i Sînâ: Yaprakları hayvanlarda görülen uyuz vakalarını tedavi etmek için kullanılır. En besleyici meyvelerden biridir. Ciltteki izleri yok etmek için kullanılır. Öksürük ve akciğer sorunlarında etkilidir. Hem tazesi hem de kurusu böbrek ve mesaneye faydalıdır. Akrep ve örümcek sokması vakalarında sütü kullanılır. Kuduz köpek ısırması vakalarında yaprakları uygulanır.

Tıbb-ı Nebevî: Hemoroit ve gut vakalarında başvurulur.

Muyîddin Mehî: Sirke ile birlikte dalak sorunlarında kullanılır.

Abdulvehhâb bin Yusuf: Meyvenin oluşturduğu kan diğer tüm meyvelerin oluşturduğu kana göre en makbulüdür. Sindirimi kolaydır. Göğüs, akciğer ve böbreklere faydalıdır. Öksürük gidericidir. Kilo aldırıcıdır. Sperm sayısını arttırır. Aşırı tüketilmesi zararlı olabilir.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 1059. 1753. L.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et