Buradasınız: Ana sayfa » Ficus carica

Ficus carica

Fotoğraf

Yapısı

Ficus carica 10 metre kadar büyüyebilir. Gövde pürüzsüz beyazdır. Dişi ve erkek ağaçlar ayrıdır. Aynı ağaçta hem erkek hem de dişi organlar bulunmaz. Dişilerin meyvesi daha büyük ve daha lezzetlidir. Yapraklar kokulu ve 3 ila 5 lobludur. Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar. Tohumlar Ağustos ve Eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler monoik’tir.

Bakımı

Ficus carica Çok yıllık bir ağaçtır. Geçirgen ve nemli toprağı ve güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Ficus carica Orman ve çalılıklarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Common fig, Edible fig; İncir.

Etimoloji

Cins adı Latince incir; tür adı ise Latince Karyalı (Anadoluda kadim bir bölge) anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Phanerophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Rosanae
Takım: Rosales
Familya:
Cins: Ficus
Görüldüğü Yer: Uzunkum Tabiat Parkı
Görüldüğü Yer: Yenikent

Tanım

Species Plantarum 2: 1059. 1753.

Tanımlayan

L., 1753.

Bibliyografya

1-) Flora of Arslanbey (İzmit/Turkey) and cultivated plants in Izmit city center; Oğuzhan ASLAN, Mehmet SAĞIROĞLU; Biological Diversity and Conservation, 4/2 (2011) 172-184.
2-) Beşkayalar Vadisi (Gölcük-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Gözde ÇALIŞKAN ve Emine Burcu YILMAZ; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi; 18 (4), 459-469, 2006
3-) Ballıkayalar Vadisi (Gebze-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Edibe ÖZMEN ve Barış ÖZÜDOĞRU; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi; 18 (3), 279-289, 2006
4-) The Flora of Keltepe Area; Ş. Akıncı, E. Özhatay; İstanbul Ecz. Fak. Mec. 37 (2004)
5-) Some ecological characteristics and the flora of Gölcük District and its environs (Kocaeli-Turkey); Zeki Severoğlu, Volkan Altay, İbrahim İlker Özyiğit, Mustafa Keskin, Memduh Serin, Celal Yarci, Ülkühan Yaşar and Göksel Demir; Scientific Research and Essays Vol. 6(4), pp. 847-875, 18 February, 2011

Bitki Veritabanları

       

Korunma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Meyvelerinden müshil ilacı yapılır. Yapraklarındaki süt siğillere karşı etkindir. Yapraklar lapa haline getirilip yara tedavisinde kullanılır. Meyveler, taze ve kuru olarak tüketilir, reçel yapımında kullanılır. Sindirim sorunlarına iyi gelir. Magnezyum, kalsiyum ve K vitamini bakımından zengindir. Tansiyon düşürücüdür. Diyabet hastalarına önerilir. Özsuyu göz tahrişine neden olabilir. Yatıştırıcı, sindirimi kolaylaştırıcı, deriyi yumuşatıcı, galaktogog, laksatif ve toniktir. Yaprakları kaynatılarak mide ağrısı için kullanılır. Yapraklar ayrıca kaynar suya ilave edilir ve ağrılı veya şişmiş basur için bir buhar banyosu olarak kullanılır. Stemden elde edilen lateks ayak ağrısı, siğil ve basurun tedavisinde kullanılır. Böcek sokmalarına ve ısırmalarına karşı analjezik etkisi vardır. Meyveleri kavrularak diş apsesi tedavisinde kullanılır. Meyveden yapılan incir şurubu, genç ve çok yaşlılar için de iyi bilinen ve etkili bir müshil maddesidir. Bitki antikanser özelliklerine sahiptir. Demulcent: Deri ya da mukoza üzerindeki ağrıyı hafifleten ya da gideren ilaç. Digestive: Dijestif. Sindirimi kolaylaştıran ilaç. Emollient: Emoliyan. Yumuşatıcı, yatıştırıcı ve ağrı giderici ilaç. Galactogogue: Galaktagog. Süt arttırıcı ilaç. Laxative: Laksatif. Kabızlık tedavisinde kullanılan ilaç. Pectoral: Öksürük kesici ilaç. Stomachic: Mide uyarıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı ilaç. Tonic: Tonik. Organları uyaran ve güçlendiren ilaç.

Doğa Tarihi

Birçok varyetesi olan bir meyve ağacıdır. Senatodaki nutuklarını “Şahsi kanaatime göre Kartaca mutlaka yok edilmelidir” cümlesi ile bitiren Marcus Porcius Cato bir gün elinde bir incir meyvesi ile senatoya gelir ve orada olan senatörlere meyvenin ağacından ne zaman koparıldığını tahmin etmelerini söyler. Oradakilerin yakın bir zamanda koparılmış olabileceğini söylemesi üzerine, “Bu incir ağacından iki gün önce koparıldı, Kartaca şehrinin surlarının hemen dibindeki bir ağaçtan. Düşmana işte bu kadar yakınız” der. Cato, yüz yirmi yıl boyunca Roma’nın en büyük düşmanı olan Kartaca Devleti’nin çok yakında, onun da istediği gibi yok edileceğini incir meyvesi ile böyle öngörmüştür. Comitium’da (Halk toplantılarının yapıldığı alan) dikili olan incir ağacı, devletin kurucuları Romulus ve Remus’un anısına dikilmiştir ve ruminalis olarak anılır. Satürn tapınağında başka bir kutsal incir ağacı daha vardı ancak bu ağacın köklerinin zamanla Silvanus’un heykelini zayıflattığı anlaşıldı.

Flora of Turkey

Shrub or tree to 10 m or more tall. Young twigs green, later brown, usually puberulent; older ones grey, smooth, thick and rigid, feebly branched. Leaves deciduous, large, 5-20(-35) cm long and broad, sometimes broader than long, ± deeply 3-5(-7) lobed or entire, usually cordate, scabrid, often ± pubescent beneath, exceptionally almost glabrous; margin undulate crenate to dentate, mainly in upper part; petiole 2-8(-10) cm, thick. Syncarp single, 2-3 cm (to 8 cm in cultivated forms), pyriform or depressed globose, on short stipe or sessile, greenish, yellowish to violet, glabrous or puberulent. Fl. 3-4, 5-6, 8-9. Open places and mixed forests, stony slopes in river valleys, in fissures of rocks, 10-1770 m.
1. Leaves large, usually more than 10 cm, ± lobate, sometimes entire, roundish in outline; strong shrubs or trees subsp. carica
1. Leaves smaller, usually less than 10 cm, entire, broadly ovate to ovate oblong, acute; small shrubs subsp. rupestris Ir.-Tur. element. VII:644.

Yorum yazın