Ficaria verna subsp. ficariiformis

Arpacıksalebi

Bakımı

Ficaria verna subsp. ficariiformis çok yıllık bir ottur. nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Ficaria verna subsp. ficariiformis açık ormannemli bölge ve dere kıyısında görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Lesser celandine, Fig buttercup; Arpacıksalebi, Yağlıot, Basur otu, Çöpmalı, Çöp salebi, Şehriye salebi.

Etimoloji

Cins adı Yunanca incire benziyor; tür adı Latince ilkbahar; alttür adı ise Latince incir formunda anlamına gelir.

Yapısı

Ficaria verna subsp. ficariiformis Yapraklar koyu yeşil ve kalp biçimlidir. Çiçekler belirgin, parlak sarı renkli petal’lere sahiptir. Tüysüz ve stipülsüzdür. Çiçekler aktinomorfik, 3 sepaloid tepal ve 7 ila 12 arası sarı petaloid tepale sahiptir. Çok sayıda stamen ve karpel görülür. Meyve tek tohumlu achenedir ve style kısadır. Nemli bölgeleri ve kumlu toprakları tercih eder. Tohumlar bahar aylarında çimlenir. Sıcaklığın düştüğü ve günlerin kısaldığı kış aylarında büyümeye başlar. Bir yıl boyunca fide kalır. Mayıs ayından sonra altı ay boyunca uykuya geçer. Yapraklar böbrek biçimli ve stalk’lıdır. MartNisanMayıs aylarında çiçek açar.

Video

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots
Ordo: Ranunculales
Familia: Ranunculaceae
Subfamilia: Ranunculoideae
Tribus: Ranunculeae
Genus: Ficaria
Raunkiaer: Geophyte

Literatür

Annalen des Naturhistorischen Museums in Wien. Serie B, Botanik und Zoologie 109: 277. 2007 [2008]. (Rouy & FoucaudB. Walln.

Fotoğrafları

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Çiğ tüketildiğinde zehirlidir ve otçul hayvanlara karşı ölümcül olabilir. Hasarlı ya da ezilmiş yapraklarına temas edilirse deride kızarıklar, kaşıntılar ve kabarmalara neden olabilir. Bitki yutulursa mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, spazm ya da felce neden olabilir. Geleneksel olarak hemoroid tedavisinde kullanılır.

Flora of Turkey

Plant 10-20 cm. Leaves ovate-orbicular to ovate-deltoid, subentire to weakly repandate-dentate, deeply cordate at base, thick. Sepals ± membranous. Petals 10-20 mm. Carpels pubescent. Fl. 3-4.
A polymorphic, cytologically complex species which needs further study in Turkey. The following three subspecies are provisionally recognised, but the identity of the plants we have referred to subsp. calthifolius and subsp. bulbifera requires confirmation.
1. Bulbils present in the axils of cauline leaves subsp. bulbifera
1. Bulbils absent in the leaf axils
 2. Stems at flowering time very short, leaves crowded into a basal rosette; plant 5-10 cm; leaf base usually with an open sinus; petals 10-15 mm subsp. calthifolius
 2. Stems at flowering time elongated, leaves not crowded into a basal rosette; plant 10-20 cm; leaf base usually with a ± closed sinus; petals 15-20 mm subsp. ficariiformis I:193

Yorum yazın