İçeriğe geç

Ficaria verna subsp. calthifolia (Çöp salebi)

Çöp salebi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Zehirli bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Düğünçiçeğigiller › Arpacıksalebi › Çöp salebi

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Afrika, Kafkasya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

5 ila 10 cm büyüyebilir. Çiçek zamanı gövde oldukça kısadır. Yapraklar sıkışık bir biçimde tabanda rozet oluşturur. Taç yapraklar 10 ila 15 mm uzunluğundadır. Nemli ya da ıslak toprakları, gölgeli ya da güneşli bölgeleri tercih eder. Güçlü ve rekabetçi bir istilacıdır.

Gözlem

Tarla, çayır ve çalılıklarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Çöpsalebi, Basur otu, Çöpmalı, Şehriye salebi.

Çiçek zamanı

Mart-Nisan ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “incir gibi” anlamına gelir. Cinsin yumruları incir (Ficus carica) meyvelerine benzemektedir. Türkçe adı olan “arpacıksalebi” belirgin biçimde cinsin yumrulu yapısına işaret eder. Cinsin yumruları pişirilerek tüketilebilir. “Arpacık” ise soğanın (Allium cepa) hayli küçük ve yine yumruları incire benzeyen bir kültivarının adıdır. Tür adı Latince “ilkbahar” anlamına gelir. Tür erken dönemde ve çoğunlukla ilkbahar gelmeden önce çiçek açar. Bahar habercisi çiçeklerdendir. Alttür adı ise Latince “Caltha yapraklı” anlamına gelir. Alttürün aynı aileden Caltha (lipar) cinsi ile yaprak benzerliğine işaret eder.

Mutfak

Pişirilmesi halinde zehir kaybolur. Kaynatılarak tüketilebilir. Genç yapraklar pişirilerek tüketilir. Erken dönemdeki yaprakların zehirli olmadığı bildirilmiştir ve bunlar salatalara eklenir.

Geleneksel tıp

Yumrularının basura benzemesi nedeniyle, “benzer benzeri tedavi eder” ilkesi gereğince hemoroit tedavisinde kullanılmıştır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Çiçekleri dişleri temizlemek için kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Conspectus florae europaeae: seu Enumeratio methodica plantarum phanerogamarum Europae indigenarum, indicatio distributionis geographicae singularum etc. 7. 1878. (Rchb.) Nyman

Bir Cevap Yazın