Site icon Kocaeli Bitkileri

Festuca ligustica (Kırık kirpikliçim)

Festuca ligustica

Festuca ligustica: 06/05/2021; Bayındırlık; 108 m.; çayır. © Hüseyin Cahid Doğan

Tanımı

Halihazırda bazı kaynaklarda Vulpia ligustica adı ile geçmektedir. 10 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde diktir ancak zaman zaman olgunluk döneminde tepeden baş aşağı sarkık olur. Yaprak kılıfı pürüzsüzdür. Dil pürüzlü ya da kesik ve 1 mm uzunluğundadır. Çiçek kurulu yaygın bileşik salkım halinde, 5 ila 13 cm uzunluğunda, genellikle en üstteki kılıftan dışa çıkık; dallar yayık ya da baş aşağı sarkık; çiçek sapları 1,5 ila 5,5 mm uzunluğunda ve sıklıkla olgunluk zamanı sarkıktır. Başakçık kılçık hariç 6,5 ila 10 mm uzunluğundadır. Üst dışkavuz kılçık dahil 8 ila 12 mm uzunluğundadır. Alt dışkavuz 0,2 ila 0,8 mm uzunluğundadır. İçkavuz kılçık hariç 5 ila 8,5 mm uzunluğunda, çıplak ila havlı, kılçık genellikle içkavuz ile aynı uzunluktadır. Yumurtalık tepede havlıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Çayır, yol kenarı ve tepeliklerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kırık kirpikliçimi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca sap anlamına gelir. Antikçağda köle azat etme seremonisinde kullanılan çubuğun adıdır. Tür adı Latince Ligurya, İtalya anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder.

Fotoğrafları

Exit mobile version