Festuca drymeja (Çalı yumağı)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

70 ila 130 cm büyüyebilir. Gevşek yığınsı bir bitkidir. Yaprak kılıfı tabanda açık, en alttaki ayasız; dil saçaklı, 1,5 ila 3 mm uzunluğunda; yaprak ayası düz, 3 ila 15 mm genişliğinde, kenarlarda ve yüzeyde pürüzlüdür. Bileşik salkım 10 ila 30 cm uzunluğunda, gevşek, sarkık ve yayıktır. Başakçık 7 ila 8 mm uzunluğunda ve 4 ila 6 çiçeklidir. İçkavuz yumurtamsı mızraksı, 4,2 ila 5 mm uzunluğunda ve 1,6 ila 1,7 mm genişliğinde, beş damarlı ve pürüzlüdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Ormanlık alanlar ve çalılıklarda görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde çalı yumağı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca sap anlamına gelir. Antikçağda köle azat etme seremonisinde kullanılan çubuğun adıdır. Tür adı Latince saz anlamına gelir. Türün genel görünümüne işaret eder.

Fotoğrafları