Festuca callieri (Çarşak yumağı)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

Yoğun biçimde yığınsı çok yıllık bir bitkidir. Gövde 12 ila 58 cm uzunluğunda ve üst bölümde pürüzlüdür. Yaprak kılıfı neredeyse tabana kadar açık, pürüzsüz ya da zayıf biçimde pürüzlü ve ayaları dökülücüdür. Yaprak ayası 0,4 ila 0,6 mm genişliğinde, oldukça pürüzlü, sert, mumlu ve tabanda kısa tüylüdür. Salkım 3 ila 7,5 cm uzunluğunda ve görece sıkıdır. Başakçık 7 ila 8 mm uzunluğunda, mumlu ve 4 ila 6 adet çiçekçiklidir. Üst dışkavuz şeritsi-mızraksı, 3,7 ila 4,6 mm uzunluğunda, 1,2 ila 1,4 mm genişliğinde, sipsivri uçlu ve belirgin kuruzarsı kenarlıdır. İçkavuz bizsi mızraksı ya da mızraksı, 4,6 ila 6,1 mm uzunluğunda, 1,6 ila 2,1 mm genişliğinde ve uzun sipsivri uçludur.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ile Kafkasya arasındaki bölgede yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Stepler, çayırlar, ormanlık alanlar ve taşlı bölgelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde çarşak yumağı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca sap anlamına gelir. Antikçağda köle azat etme seremonisinde kullanılan çubuğun adıdır. Tür 1866 – 1927 yılları arasında yaşamış Alman bitkibilimci ve eczacı Alfons S. Callier‘e adanmıştır.

Fotoğrafları