Ferulago thirkeana (Sarı çakşır)

Tanımı

40 ila 60 cm. büyüyebilir. Gövde silindirik ya da köşeli, derince olukludur. Yapraklar 3 teleksi, anahatta şeritsi ila darca mızraksı, 7 ila 15 cm uzunluğunda ve 1 ila 3 cm genişliğinde, az pürüzlüdür. Loblar şeritsi sert kıllı ve 3 ila 5 mm uzunluğundadır. Çiçek kurulu terminal, 3 ila 5 arası şemsiyeli, merkezdeki şemsiye uzun saplıdır. 2 ila 2,5 cm uzunluğunda 10 ila 14 arası kol görülür. Bırahte 7 ila 15 mm uzunluğunda, mızraksı ve 6 ila 7 arası sayıdadır. Çiçek sapı 5 mm uzunluğundadır. İkincil bırahte mızraksı sipsivridir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Türkiye’nin Karadeniz sahili boyunca yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Ormanlık alanlar ve çalılıklarda görülür. Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiştir ancak henüz gözlemlenememiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. 100 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde sarıçakşır adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince Ferula gibi anlamına gelir. Cins Ferula (çakşır) cinsinden bölünmüştür. Wilhelm Daniel Joseph Koch özgün tanımda “Ferulae species Linn. et Spreng.” ifadesine yer vermiştir. Tür 1839-1842 yılları arasında Türkiye’yi gezmiş bitki koleksiyoneri L. E. Thirke’ye adanmıştır.