Feijoa sellowiana (Kaymak ağacı)

derleyen:

Tanımı

1 ila 7 metre boylanabilen bir çalıdır. Gövde soluk gri renklidir. Yapraklar karşılıklı dizilişli, eliptik ya da dikdörtgensi eliptik, 2,8 ila 7 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 4 cm genişliğinde, ucu küt, üst yüzeyi pürüzsüz ve zeytin yeşili renkli, alt yüzeyi ise yoğun biçimde beyaz kaba tüylüdür. Çiçek durumu 1 ila 3 adetten oluşan terminal ya da koltuksal talkımlardır. Çanak tüpü lobların dış yüzeyi beyaz kaba tüylüdür. Taç yaprak dış yüzeyi beyaz ya da pembe, iç yüzeyi mor ya da leylak pembe renkli olup en çok 2 cm uzunluğundadır. Ercikler 1,5 ila 2,5 cm uzunluğunda, iplikçik kırmızı ya da mor ve başçık sarı renklidir. Meyve hoş kokulu, soluk yeşil ya da sarı yeşil, sıklıkla soluk kırmızı ya da turuncu bezeli, dikdörtgensi ya da elipsoid yumurtamsı, 2,5 ila 8 cm uzunluğunda ve 2,8 ila 5 cm genişliğindedir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Brezilya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Bahçe ve parklarda görülür. Derince ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kaymak ağacı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins, 1760 – 1824 yılları arasında yaşamış Brezilyalı doğa bilimci João da Silva Feijó, tür ise bitkiyi ilk defa toplayan ve 1789 – 1831 yılları arasında yaşamış olan Alman bitki bilimci Friedrich Sellow onuruna adlandırılmıştır.

Gıda

Taç yapraklar yenilebilir. Meyveleri çiğ olarak ya da çeşitli tatlılara eklenerek tüketilir. Tadı ananas ile nane tadını andırır. C vitamini bakımından zengindir.

Tıp

Yapraklarından elde edilen çay kolera ve dizanteri tedavisinde kullanılır.

Fotoğrafları