İçeriğe geç

Fallopia convolvulus (Yayılgan)

Yayılgan


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Madımakgiller › Ekşisarmaşık › Yayılgan

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. Günümüzde kuzey Amerika kıtasında istilacı tür olarak kabul edilmektedir.

Genel bilgiler

1 ila 1,5 metre uzayabilir. Gövdeler diğer bitkilere saat yönünde dönerek tutunur. Karşılıklı dizilişli üçgensi yapraklar 1,5 ila 6 cm uzunluğunda ve 0,7 ila 3 cm genişliğinde, 6 ila 15 mm uzunluğunda saplıdır. Çiçekler küçük, yeşilimsi pembe ila yeşilimsi beyaz renklidir. Kısa salkımlarda küme halindedirler. Meyve 4 mm uzunluğunda, üçgensi kapçıktır ve tek tohumludur. Çiçekler beş çanak yapraklıdır, dıştaki üç tanesi büyüktür. 5 erciklidir.

Gözlem

Çalılık, tarla ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yayılgan.

Çiçek zamanı

Mayıs-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Gabriello Fallopio’ya” anlamına gelir. 1523 – 9 Ekim 1562 yılları arasında yaşamış İtalyan bitki bilimci. Fallop tüpleri olarak bilinen anatomik yapıya adını vermiş on altıncı yüzyılın önemli anatomi bilimcilerindendir ve modern anatomi biliminin kurucusu olarak kabul edilir. Bitki bilim alanındaki çalışmaları nedeniyle adı bu cinse verilerek ölümsüzleştirilmiştir. Türkçe yaygın adı olan “ekşisarmaşık” ile bitkinin sarılıcı yapısına işaret ediliyor olmalı. Bu durumda bitkinin tadı da ekşi olmalı. Polygonaceae cinsindeki çok sayıda tür yaprakların oksalik asit bakımından zengin olması ile bilinir ve bu durumda tadının ekşi olması mümkündür. Tür adı Latince “Convolvulus gibi” anlamına gelir. Türün sarılıcı karakterine ve yüzeysel olarak Convolvulus türlerine benzemesine işaret eder. Bitki ikili adlandırmadan önce “Convolvulus minor, semine triangulo” olarak bilinmekteydi.

Mutfak

Tohumlar tüketilebilir. Tunç Çağı’ndan itibaren tüketildiği bilinmektedir.

Geleneksel tıp

Plinius: İshal ve kanama durdurucu ve doğumu kolaylaştırıcıdır.

Fotoğrafları

Literatür

Taxon 19(2): 300. 1970. (L.) Á.Löve

Bir Yorum Yazın