İçeriğe geç

Fallopia aubertii (Gümüş dantel)

Gümüş dantel


Anahtar kelimeler: Neofit bitki, Süs bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Madımakgiller › Ekşisarmaşık › Gümüş dantel

Dağılımı

Bitki doğal olarak Çin’de yayılış gösterir. Günümüzde süs bitkisi olarak birçok bölgeye girmiş ve yer yer doğallaşmıştır.

Genel bilgiler

12 metre uzayabilir ve 10 metre genişliğe erişebilir. Uygun koşullar altında senede beş metre uzayabilir. Gövdeler sarılıcı, gri kahverengi, 1 ila 4 metre uzunluğunda ve çıplaktır. Yapraklar küme halinde ya da nadiren tek, 1,5 ila 2,5 cm uzunluğunda saplı, yaprak ayası yumurtamsı, 2,5 ila 5 cm uzunluğunda, 1,5 ila 3 cm genişliğinde, derimsi, çıplak, tabanda yüreksi kenarları düz ve ucu sivridir. Çiçek kurulu koltuklarda ya da tepede, salkım halinde ve birkaç dallıdır. Çiçek sapı 3 ila 6 mm uzunluğunda ve incedir. Çiçek örtüsü yeşilimsi ya da beyaz renkli ve beş bölümlüdür. Çiçekler kokuludur.

Gözlem

Duvar ve diğer bitkilerin üzerinde görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Gümüş dantel, Ekşisarmaşık.

Çiçek zamanı

Haziran-Eylül ayları.

Yükseklik

0-700 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Gabriello Fallopio’ya” anlamına gelir. 1523 – 9 Ekim 1562 yılları arasında yaşamış İtalyan bitki bilimci. Fallop tüpleri olarak bilinen anatomik yapıya adını vermiş on altıncı yüzyılın önemli anatomi bilimcilerindendir ve modern anatomi biliminin kurucusu olarak kabul edilir. Bitki bilim alanındaki çalışmaları nedeniyle adı bu cinse verilerek ölümsüzleştirilmiştir. Türkçe yaygın adı olan “ekşisarmaşık” ile bitkinin sarılıcı yapısına işaret ediliyor olmalı. Bu durumda bitkinin tadı da ekşi olmalı. Polygonaceae cinsindeki çok sayıda tür yaprakların oksalik asit bakımından zengin olması ile bilinir ve bu durumda tadının ekşi olması mümkündür. Tür adı Latince “P. Georges Aubert‘a” anlamına gelir. Tibet’te misyonerlik yaparken bitkiyi keşfetmiş ve bu nedenle bitkiye adı verilmiştir.

Fotoğrafları

Literatür

Folia Geobotanica et Phytotaxonomica 6(2): 176. 1971. (L.Henry) Holub

Bir Yorum Yazın