Buradasınız: Ana sayfa » Fagus orientalis

Fagus orientalis

Doğu kayını

Bakımı

Fagus orientalis çok yıllık bir ağaçtır. nemli toprağı, güneşligölgeli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Fagus orientalis açık orman ve ormanlık alanlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Oriental beech; Doğu kayını, Bağnaz.

Etimoloji

Cins adı Latince kayın; tür adı ise Latince doğulu anlamına gelir.

Bitki tarihi

Roma’da Jüpiter’in ağacı olarak kabul edilir.
Palamutu çekirdeğe benzer ve üçgen biçimli bir kabukla korunmaktadır. Yaprakları çok incedir ve kavak yaprağına benzer. Bu yapraklar çok çabuk sarı rengine döner ve üst tarafında ortaya doğru sivri uçlu yeşil bir yemiş büyür. (Burada bahsedilen aslında bir meyve değil, gal oluşumudur) Fareler bu ağacı çok sever ve doğal olarak bunların bulunduğu yerde kayın ağacı da bolca bulunur. Ağaç ayrıca yediuyuklayanlar ve ardıçkuşları tarafından da tercih edilir.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Fagales
Familia: Fagaceae
Genus: Fagus
Raunkiaer: Phanerophyte
Phytochorion: Euro-Siberian

Literatür

Trudy Imperatorskago S.-Peterburgskago Botaničeskago Sada 14, 2: 300. 1898. Lipsch.

Fotoğrafları

Yapısı

Fagus orientalis 40 metre büyüyebilir. Gövde açık gri renkli ve pürüzsüzdür. Genç sürgünler kırmızımsı kahverengi ve pubeskent’tir. Yapraklar genişçe eliptik ila obovat ya da obovat oblong, nediren ovat, akut ya da kısaca akuminat, 6,5 ila 15,5 cm. uzunluğunda ve 3,5 ila 8 cm. genişliğinde, 8 ila 13 çift damarlı, tabanda genişçe kuneat ya da yuvarlak, kenarları entire ya da hafifçe undulat, alt yüzeyin midrib ve birincil damarı hariç tüysüzdür. Petiol pubeskent, 0,6 ila 1,2 cm. uzunluğunda, stipül 3,5 mm. uzunluğundadır. Meyve 1 ila 2 cm. uzunluğundadır. Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Yüksek oranda tohum tüketimi zehirlenmeye neden olabilir. Genç yapraklar çiğ olarak tüketilebilir. Tohumlar yağ bakımından zengindir ve çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Flora of Turkey

Tree to 40 m. Bark light grey, smooth. Pseudo-terminal buds to 2.2 cm. Young shoots reddish-brown, pubescent. Leaves broadly elliptic to obovate or obovate-oblong, rarely ovate, acute or shortly acuminate, 6.5-15.5 x 3.5-8 cm, with 8-13 pairs of veins, broadly cuneate or rounded at base, margin entire or slightly undulate, glabrous on both surfaces except for midrib and primary veins of lower surface, which are long silky-pilose; petiole pubescent, 0.6-1.2 cm; stipules caducous, to 3.5 mm. Involucral scales of two kinds, upper ones subulate, lower ones leaf-like, spathulate bracts, 5-15 x 2-4 mm; peduncles pubescent, 2.5-3.5 cm. Nuts 1.2-2.2 cm. Fl. 5. Deciduous and mixed forests (Quercus-Castanea-Carpinus or Abies, Pinus nigra, P. sylvestris, Picea), (30-)700-1300(-2000) m. VII:658.

Yorum yazın