Fagopyrum esculentum

Fagopyrum esculentum (Kara buğday)

Bitkiler › Karanfil takımı › Madımakgiller › Karabuğday › Kara buğday

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitkiBoya bitkisi, Neofit bitki.

20 ila 70 cm büyüyebilir. Alt yapraklar yüreksi ya da ok biçiminde ve saplıdır. Üst yapraklar sapsız ve ok biçimindedir. Yapraklar almaşlı dizilişli, düz, 1,7 ila 6,5 cm uzunluğundadır. Çiçekler iki formludur. Çiçek örtüsü beş lobludur ve 3 ila 5,5 mm uzunluğundadır. Taç soluk pembe ya da oldukça nadir olarak kırmızı ya da beyaz renklidir. Çiçekler altı erciğe sahiptir. Meyve pırlanta şeklinde ya da yuvarlaktır. Bu meyve 5 ila 7 mm uzunluğunda ve tek tohumludur. Güneşli bölgeleri ve kuru ya da nemli toprakları tercih eder. Kuraklığa dayanıklıdır. Tohumdan üretilir ve hızlı çimlenir. Rekabet gücü yüksektir.

Bitki doğal olarak Uzakdoğu’da yayılış gösterir ancak hem arılar tarafından tercih edilmesi hem de mutfak değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Çayır, tarla ve yol kenarında görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Karabuğday adı ile bilinmektedir.

Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yaprakları ıspanak gibi çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tohumları çiğ ya da pişirilerek tüketilir. Özellikle Uzakdoğu’da erişte yapımında yaygın olarak kullanılır. Filizleri salatalara eklenir.

Çiçekli bitkilerin yaprakları ve sürgünleri buruk, büzücü ve kan damarlarını genişleticidir. Dahili olarak yüksek tansiyon, gut ve radyasyon hasarı tedavisinde kullanılır. Ihlamur (Tilia) ile birlikte retina kanaması vakalarında kullanılır. Tohumlarından lapa yapılarak süt arttırıcı olarak kullanılır.

Erozyon kontrolünde kullanılır. Önemli bir yeşil gübre bitkisidir. Gövdesinden mavi, çiçeklerinden kahverengi boya elde edilir. Kümes ve büyükbaş hayvanlarına yem olarak verilir. Ayrık otu gibi bitkilerle mücadele etmek için kullanılır. Çiçekler, çeşitli tarım zararlısı böcekleri avlayan böcekleri de çeker.

Doğan, Hüseyin (2022). [page_title] - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: [my_permalink] Erişim tarihi: [datetoday]


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir Yorum Yazın