Hüseyin Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Euphrasia pectinata

Fotoğraf

Bakımı

Euphrasia pectinata tek yıllık bir ottur. Nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Euphrasia pectinata çayır, açık orman ve çalılıklarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Combed eyebright; Gözotu.

Etimoloji

Cins adı Yunanca neşelilik (Görme yeteneğini koruması nedeniyle insan hayatına neşe katmasına işaret eder); tür adı ise Latince ibikli anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Therophyte
Flora Bölgesi: Euro-Siberian
Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Asteranae
Takım: Lamiales
Familya:
Cins: Euphrasia

Tanım

Flora Napolitana 1: 36. 1811.

Tanımlayan

Ten., 1811.

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Euphrasia pectinata 30 ila 40 cm. büyüyebilir. Stem 0 ila 3 arası dik dallıdır. İlk çiçek 4 ila 7 arasındaki boğumda çıkar. Yapraklar 4 ila 6 arası çift dişli, setülöz, zaman zaman stalk’lı glandüler tüylüdür. Alt brahte 14 mm. uzunluğunda, ovat, trullat ya da oblong ovat, sıklıkla kaliks’e yaslanıcı, dişler 4 ila 6 çift arası, akut, akuminat ya da aristat’tır. Korolla 6 ila 9 mm. uzunluğunda, alt dudak göreceli olarak daha kısadır. Kapsül 5,5 ila 7 mm. uzunluğunda, hafifçe ya da daha fazla olarak kaliks’ten kısadır. Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar. Subatımı Yaylası ve Kuzuyayla Tabiat Parkı‘nda görülmüştür.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) The Flora of Keltepe Area; Ş. Akıncı, E. Özhatay; İstanbul Ecz. Fak. Mec. 37 (2004)

Flora of Turkey

Stem to 30(-40) cm, with 0-3 pairs of erect branches. First flower at (3rd-)4th-7th(-8th) node. Leaves with to 4(-6) pairs of teeth, setulose, sometimes with stalked glandular hairs, stalks to 5 x as long as heads. Lower bracts to 14 mm, ovate, trullate or oblong-ovate, often adpressed to calyx; teeth (2-)4-6(-7) pairs, acute, acuminate or aristate, as long as broad or much longer, basal antrorse, distant from base. Corolla 6-9 mm, lower lip relatively small. Capsule (4,5-)5,5-7(-8,5) mm, slightly or much shorter than calyx, (2,3-)3-4 x as long as broad. Fl. 5-8. Wood margins, hay fields, alpine pastures, (in Turkey, usually in damp places), s.l.-2900 m. VI:759.

Share

Yorum yazın