Euphorbia taurinensis (Tilki sütleğeni)

derleyen:

Tanımı

10 ila 20 cm kadar büyüyebilir. Tüysüz, neredeyse tüysüz ya da minik kısa havlıdır. Gövde genellikle tabandan iki dallıdır. Gövde ve kol yaprakları şeritsi, dikdörtgensi şeritsi ya da şeritsi ters mızraksı, 3 ila 23 mm uzunluğunda ve 1 ila 4 mm genişliğinde, tepede sivri ya da küt ve kenarları düzdür. 3 ila 5 arası sayıda kol görülür. Meyve üç loblu ve 2,5 ila 3 mm çapındadır. Tohumlar oval, 2 mm uzunluğunda ve soluk gri renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Ormanlık alan, çalılık ve kayalık bölgelerde görülür. Dilovası ve Kandıra ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mart ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde tilki sütleğeni adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins Euphorbus’a adanmıştır. Antonius Musa’nın kardeşidir ve Moritanya kralı Juba’nın hekimidir. Atlas dağlarında keşfettiği bir sukulent türünün laksatif etkilerini yazmış, bu nedenle kral tarafından bu sütleğene onun adı verilmiştir. Tür adı Latince Torino, İtalya anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder.

Fotoğrafları