İçeriğe geç

Euphorbia (Sütleğen)


Dolaşım

BitkilerSöğüt takımıSütleğengiller › Sütleğen

Genel bilgiler

Tek evcikli, tek, iki ya da çok yıllık otlar ya da çalılardır. Sütlü bir özsuları vardır. Gövde yaprakları genellikle almaşlı, nadiren karşılıklı, zıt çiftler halinde ya da halkavi dizilişli, sapsız ya da nadiren saplıdır. Çok sayıda agresif işgalciyi bünyesinde barındırır. Cins dünyanın büyük bölümünde yayılış gösterir. Cinse bağlı Euphorbia pulcherrima ülkemizde Atatürk çiçeği olarak bilinir.

Etimoloji

Cins adı Latince “Euphorbus’a” anlamına gelir. Antonius Musa’nın kardeşidir ve Moritanya kralı Juba’nın hekimidir. Atlas dağlarında keşfettiği bir sukulent türünün laksatif etkilerini yazmış, bu nedenle kral tarafından bu sütleğene onun adı verilmiştir.

Geleneksel tıp

Galen: Çok sayıda farklı çeşidi vardır ve hepsinin farklı özellikleri vardır. Genellikle özsuyu kurutularak, suyu ise yaprakları dövülerek elde edilir.

Dioscorides: Yedi farklı çeşidi vardır. Euphorbia characias (azman sütleğen); suyu bağırsakları temizler ve balgam söktürücüdür. Bal ve su ile alındığında kusturucudur. Özsuyu toplanırken rüzgara karşı durulmamalı ve eller göz ile temas ettirilmemelidir. Diş ağrısını gidericidir.

İbn-i Sînâ: Yedi çeşidi meşhurdur. Özsuları zehirlidir ve ciltte yaralar oluşturur. Tüy dökücü olarak kullanılır. Kökleri hemoroit tedavisinde kullanılır. Çürük dişleri çıkarmak için kullanılır. Ancak katranla birlikte kullanıldığı için gerekli önlemler alınmalıdır.

Literatür

Species Plantarum 1: 450. 1753. L.