Euphorbia seguieriana subsp. niciciana (Tasma otu)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

60 cm büyüyebilir. Çok sayıda gövde odunsu ana gövdeden yükselir. Gövde yaprakları şeritsi ya da dikdörtgensi şeritsi, 10 ila 40 mm uzunluğunda ve 1 ila 5 mm genişliğinde, tepede sivri ve kenarları düzdür. Meyve üç loblu, 3 ila 3,5 mm çapında, pürüzsüz ve tüysüzdür. Tohumlar oval ila elipsoit, 2 mm uzunluğunda, pürüzsüz ve soluk gri renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Asya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Ormanlık alan, çalılık ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mart ve ekim ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde ekin sütleğeni ve tasmaotu adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins Euphorbus’a adanmıştır. Antonius Musa’nın kardeşidir ve Moritanya kralı Juba’nın hekimidir. Atlas dağlarında keşfettiği bir sukulent türünün laksatif etkilerini yazmış, bu nedenle kral tarafından bu sütleğene onun adı verilmiştir. Tür 4 Ekim 1776 – 23 Haziran 1839 tarihleri arasında yaşamış İspanyol bitki bilimci Mariano Lagasca y Segura’ya adanmıştır. Alttür adı ise bir eponimdir ancak František Antonín Novák’ın özgün tanımında detay yoktur. Adı geçenin 1856-1920 yılları arasında yaşamış Çek bitki bilimci Djoerje Ničić olması yüksek ihtimaldir.

Fotoğrafları