İçeriğe geç

Euphorbia peplus (Bahçe sütleğeni)

Bitkiler › Söğüt takımı › Sütleğengiller › Sütleğen › Bahçe sütleğeni

Tıbbi bitki.

30 ila 40 cm büyüyebilir. Gövde basit ya da tabandan iki dallı, dik, ya da yatık, pürüzsüz ve tüysüzdür; tabanda kırmızı iken yukarılarda yeşil renklidir. Gövde yaprakları yumurtamsı, dairesel ya da ters yumurtamsı, 2 ila 20 mm uzunluğunda ve 2 ila 12 mm genişliğinde ve kenarları düzdür. Kol yaprakları gövde yapraklarına benzer ancak daha kısa saplıdır. 3 ila 4 arası sayıda kol görülür. Meyve üç loblu, 2 mm çapında ve pürüzsüzdür. Tohumlar oval altıgen, 1 ila 1,5 mm uzunluğunda ve beyaz renklidir. Bitki olgunlaştıkça dallanır.

Bitki doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tarlalar, çayırlar ve bahçelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Bahçe sütleğeni adı ile bilinmektedir.

Şubat ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Kanser dahil yaygın cilt lezyonları için geleneksel bir çare olarak kullanılır. Ayrıca siğiller, nasır, güneş lekeleri ve diğer cilt lekeleri için de kullanılır. Gövdeden küçük bir parça kesilir. Birkaç saniye sonra kesilen yerde bir damla sütlü renkli özsuyu görülür. Bu doğrudan temiz olan cilt lezyonuna uygulanır.

Bitki özsuyu insan dokusu için toksiktir. Gözle teması halinde körlüğe neden olabilir. Asla sağlıklı cilde uygulanmaz. Cilt üzerinde parmağınızla yaymayın. Yayılması şişme ve iltihaba neden olacaktır.

Doğan, Hüseyin (2022). Euphorbia peplus (Bahçe sütleğeni) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/euphorbia-peplus/ Erişim tarihi: 2 February 2023

“Euphorbia peplus (Bahçe sütleğeni)” hakkında 4 yorum

  1. Merhaba Huseyin bey,
    Bana Petty spurge, Milkweed, Radium weed, Cancer weed; Bahçe sütleğeni diye bilinen bitkinin tohumlari lazimdir. Bir tek sizin sitenizde bulabildim turkcesini zaten. Nasil tohuma ulasabilecegime dair akcasin@gmail.com adresine email atabilirseniz sevinirim.
    Sinem AKCA

Bir Yorum Yazın