İçeriğe geç

Euphorbia peplis (Kıyı sütleğeni)

Kıyı sütleğeni


Anahtar kelimeler: Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Söğüt takımı › Sütleğengiller › Sütleğen › Kıyı sütleğeni

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya, Avrupa ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 40 cm büyüyebilir. Yatık ve sukulenttir. Tabandan tipik olarak dört gövde çıkar ve bunlar genellikle morumsudur. Yapraklar karşılıklı dizilişli, oraksı dikdörtgensi, 1 ila 2 cm uzunluğunda, grimsi yeşil renkli ve kırmızımsı mor damarlıdır. Kulakçık ipliksi ve 1 ila 1,5 mm uzunluğundadır. Salgı bezleri kırmızımsı kahverengi ve dar beyaz ya da pembe eklentilidir. Meyve 4 ila 5 mm çapında ve sıklıkla morumsudur. Tohumlar armutsu ya da oval, 2,5 ila 3 mm uzunluğunda, pürüzsüz ve soluk gri renklidir.

Gözlem

Deniz kenarında görülür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kıyı sütleğeni.

Çiçek zamanı

Haziran-Eylül ayları.

Yükseklik

0-50 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Euphorbus’a” anlamına gelir. Antonius Musa’nın kardeşidir ve Moritanya kralı Juba’nın hekimidir. Atlas dağlarında keşfettiği bir sukulent türünün laksatif etkilerini yazmış, bu nedenle kral tarafından bu sütleğene onun adı verilmiştir. Tür adı Antik Yunanca “semizotu” anlamına gelir. İlk defa Dioscorides tarafından kullanılmıştır ve türün Portulaca oleracea (semizotu) ile benzerliğine işaret eder.

Geleneksel tıp

Plinius: Zehirli okla yaralanma vakalarında kullanılır. Üzüm hasadı zamanında toplanır, tohumu ile birlikte kurutulur ve bağırsak temizleyicisi olarak kullanılır.

İbn-i Sînâ: Zehirlidir ve ishale neden olur.

Literatür

Species Plantarum 455. 1753. L.

Bir Yorum Yazın