Euphorbia paralias (Kum sütleğeni)

Tanımı

70 cm büyüyebilir. Çıplak, mat yeşil mavi, etli ve yığınsı bir bitkidir. Çok sayıda gövde görülür, bunlar basittir ve odunsu bir ana kökten çıkarlar. Gövde yaprakları kiremitsi, şeritsi dikdörtgensi, dikdörtgensi ya da dikdörtgensi mızraksı, en üsttekiler genellikle yumurtamsı, 5 ila 25 mm uzunluğunda ve 2 ila 10 mm genişliğinde, tepede sivri ya da küt ve kenarları düzdür. Kol yaprakları dairesel ila böbreksi, 5 ila 15 mm uzunluğunda ve 7 ila 17 mm genişliğinde, kamamsı ya da kesiktir. 3 ila 6 arası sayıda kol görülür. Meyve üç loblu ve 5 ila 6 mm çapındadır. Tohumlar oval, 3 mm uzunluğunda, pürüzsüz ve soluk gri ya da beyaz renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Deniz kenarında görülür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 50 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kum sütleğeni adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins Euphorbus’a adanmıştır. Antonius Musa’nın kardeşidir ve Moritanya kralı Juba’nın hekimidir. Atlas dağlarında keşfettiği bir sukulent türünün laksatif etkilerini yazmış, bu nedenle kral tarafından bu sütleğene onun adı verilmiştir. Tür adı Antik Yunanca sahilde anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.