İçeriğe geç

Euphorbia marginata (Alacalı sütleğen)

Alacalı sütleğen


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Söğüt takımı › Sütleğengiller › Sütleğen › Alacalı sütleğen

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak günümüzde süs bitkisi değeri nedeniyle yaygın olarak yetiştirilmektedir ve yer yer doğallaşmıştır.

Genel bilgiler

Tek yıllık bir bitkidir. 60 ila 90 cm büyüyebilir. Kök lifli, 3 ila 5 mm kalınlığında ve çok sayıda minik köklüdür. Gövde tek, pürüzsüz, genellikle çıplak ya da nadiren cılız tüylüdür. Yapraklar almaşlı dizilişli, sapsız ya da neredeyse sapsızdır. Yaprak ayası eliptik, 5 ila 7 cm uzunluğunda, 3 cm genişliğinde, yeşil, tabanı yuvarlak, kenarları düz ve ucu küttür. Birincil involusel yapraklar 2 ila 3 arası sayıda, beyaz kenarlı olmak üzere yeşil renkli, eliptik, 3 ila 4 cm uzunluğunda, 1 ila 2 cm genişliğinde, tabanda daralıcı, kenarları düz ve ucu küttür.

Gözlem

Bahçe ve yol kenarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Alacalı sütleğen, İkiz çiçeği, Karyağdı çiçeği.

Çiçek zamanı

Ağustos-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Euphorbus’a” anlamına gelir. Antonius Musa’nın kardeşidir ve Moritanya kralı Juba’nın hekimidir. Atlas dağlarında keşfettiği bir sukulent türünün laksatif etkilerini yazmış, bu nedenle kral tarafından bu sütleğene onun adı verilmiştir. Tür adı Latince “kenarlı” anlamına gelir. Türün involusellerinin kenarlarında görülen belirgin beyaz şeritlere işaret eder. Özgün tanımda bu “involucellis oblongis cordatis margine membraneceis coloratis” ve “A very handsome species; the white margin of the involucre and white petal like appendiges have a fine contrast with the elegant soft green leaves” olarak belirtilmiştir.

Geleneksel tıp

Çeşitli kadın rahatsızlıkların sıkılaştırıcı olarak kullanılır. Vajinal akıntı tedavisinde kullanılır. Yaprakları demlenerek şişlikleri geçirmek için merhem halinde kullanılır. Demlenen yapraklar süt artışı da sağlayabilir.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Flora Americae Septentrionalis; or, 2: 607. 1814[1813]. Pursh

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version