İçeriğe geç

Euphorbia maculata (Benli sütleğen)

Benli sütleğen


Dolaşım

Bitkiler › Söğüt takımı › Sütleğengiller › Sütleğen › Benli sütleğen

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak istilacı tür olarak dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

Yatık bir bitkidir ve 30 cm uzayabilir. Gövde tüylüdür. Yapraklar hayli uzun ve oval, hafifçe tüylü, koyu yeşil renkli, 3 cm uzunluğunda ve karşılıklı dizilişlidir. Çiçekler hayli küçük, dört taç yapraklı ve soluk pembe renklidir. Yaprakların ortasında genelde siyah bir leke bulunur. Gövde kırmızı renklidir ve kırıldığında içinden beyaz bir su akar. Tohumlar çok küçük olup 1 mm uzunluğundadır. Birkaç erkek ve bir dişi çiçek, beyazdan pembeye taç yapraksı ekleri ile bardak benzeri bardak içinde toplanır. Tohum kapsülü üç bölümlü olup, üç bölüm içinde birer tohum barındırır.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve tarlalarda görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Benli sütleğen.

Çiçek zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

0-900 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Euphorbus’a” anlamına gelir. Antonius Musa’nın kardeşidir ve Moritanya kralı Juba’nın hekimidir. Atlas dağlarında keşfettiği bir sukulent türünün laksatif etkilerini yazmış, bu nedenle kral tarafından bu sütleğene onun adı verilmiştir. Tür adı Latince “benekli” anlamına gelir. Türün yapraklarında genellikle siyah bir leke bulunur. Özgün tanımda bu “foliis crenatis macula fusca eleganter notatis” olarak belirtilmiştir.

Dikkat

Özsuyu bazı insanlarda cilt tahrişi ve cilt kızarıklığına neden olabilir. Bu özsu zehirli ve kanserojendir. Otçul hayvanlar için oldukça zehirlidir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 455. 1753. L.

Bir Yorum Yazın