Euphorbia hirsuta (Kıllı sütleğen)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

80 cm büyüyebilir. Seyrekçe cılız tüylü ya da yoğunca ülgerlidir. Çok sayıda gövde görülür. Gövde yaprakları dikdörtgensi mızraksı ila yumurtamsı mızraksı, 2 ila 5 cm uzunluğunda ve 0,3 ila 1,5 cm genişliğinde, tepede sivri ya da küttür. Meyve 3,5 ila 4 mm çapında ve tüylüdür. Tohumlar oval, 2 mm uzunluğunda ve koyu kahverengi renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzası ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Dere ve deniz kıyısında görülür. Karamürsel ve Kandıra ilçelerinde gözlemlenmiştir. Nisan ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kıllı sütleğen adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins Euphorbus’a adanmıştır. Antonius Musa’nın kardeşidir ve Moritanya kralı Juba’nın hekimidir. Atlas dağlarında keşfettiği bir sukulent türünün laksatif etkilerini yazmış, bu nedenle kral tarafından bu sütleğene onun adı verilmiştir. Tür adı Latince tüylü anlamına gelir. Türün belirgin tüylü yapısına işaret eder.

Fotoğrafları