Euphorbia heterophylla

Cin sütleğen


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Söğüt takımı › Sütleğengiller › Sütleğen › Cin sütleğen

Dağılımı

Bitki doğal olarak Amerikada yayılış gösterir.

Genel bilgiler

70 cm büyüyebilir. Gövde dik ila yükselicidir. Üst taraftaki yapraklar belirgin kırmızı renklere sahiptir. Yapraklar genellikle 2 ila 4 loblu, 4 ila 7 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 3 cm genişliğindedir. Saplar hasar aldığında zehirli ve beyaz bir süt akar. Sahte çiçekler (cyathia) sarımsı yeşil renklidir. Taç yaprak görülmez.

Gözlem

Bahçeler, yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. Gebze ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Cin sütleğen.

Etimoloji

Cins adı Latince “Euphorbus’a” anlamına gelir. Antonius Musa’nın kardeşidir ve Moritanya kralı Juba’nın hekimidir. Atlas dağlarında keşfettiği bir sukulent türünün laksatif etkilerini yazmış, bu nedenle kral tarafından bu sütleğene onun adı verilmiştir. Tür adı ise Latince “değişik yapraklı” anlamına gelir.

Geleneksel tıp

Gövde ve taze veya kurutulmuş yaprakları demlenerek, mide ağrısı ve kabızlığı tedavi etmek ve bağırsak solucanlarını dışarı atmak için bir müshil olarak kullanılır. Fungal hastalıklar ve apseler de dahil olmak üzere cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılır.

Literatür

Species Plantarum 1: 453. 1753. L.

Yorum yazın