Buradasınız: Ana sayfa » Euphorbia herniariifolia

Euphorbia herniariifolia

Boncuk sütleğeni

Bakımı

Euphorbia herniariifolia çok yıllık bir ottur. geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Euphorbia herniariifolia çalılıkkayalık ve yamaçlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yapısı

Euphorbia herniariifolia puberülöz ya da tüysüz mat sürünücü bir bitkidir. Stem odunsu bir ana gövdeden çıkar ve çok dallıdır. Stem ve ışın yaprakları kısaca petiolat, neredeyse orbikular, obovat ya da ovat, 2 ila 10 mm. uzunluğunda ve 2 ila 8 mm. genişliğinde, obtuse ya da akut ve entire’dir. Meyve trilobat, her valfta iki paralel kanatlı ve pürüzsüzdür. Tohumlar ovoid silindirik, 2,5 ila 3 mm. uzunluğundadır. NisanMayısHaziranTemmuzAğustos ve Eylül aylarında çiçek açar.

Yaygın adları

Rupturewort leaved spurge; Boncuk sütleğeni.

Etimoloji

Cins adı Latince Euphorbus’a (Bir sukulent türünün laksatif etkisine dair yazdıklarına atıftır); tür adı ise Latince Herniaria yapraklı anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Malpighiales
Familia: Euphorbiaceae
Subfamilia: Euphorbioideae
Tribus: Euphorbieae
Subtribus: Euphorbiinae
Genus: Euphorbia
Raunkiaer: Hemicryptophyte

Literatür

Species Plantarum. Editio quarta 2: 902. 1799. Willd.

Fotoğrafları

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Flora of Turkey

Subgen. Esula: Prostrate, procumbent, ascending or erect annual or perennial herbs or shrubs. Leaves alternate or decussate, whorled and opposite, symmetrical at base, usually sessile, exstipulate. Cyathia in the dichotomes of a pseudo umbel. Glands variously shaped, exappendiculate, 4-5. Seeds usually carunculate.
Sect. Herpetorrhiza: Prostrate perennial herbs. Glands 2 horned. Fruits with 2 winged or 2 lined valves. Seeds grooved and pitted.
Minutely puberulous or glabrous glaucous prostrate perennial with many much-branched stems arising from caudiculi borne on a woody stock. Cauline, ray- and raylet-leaves shortly petiolate, suborbicular, obovate or ovate, 2-10(-15) x 2-8 mm, obtuse or subacute, entire. Rays 2-4, once to three times dichotomous, sometimes absent; axillary rays 0-1. Glands medium- to long-horned. Fruit trilobate, with 2 parallel wings on each valve, 3-4 mm diam., smooth. Seeds ovoid-cylindrical, 2.5-3 mm, shallowly and irregularly grooved and pitted, pale grey, depressions often darker; caruncle terminal, conical. Fl. 4-9. Rock crevices (limestone, serpentine, quartzite, etc.), rocky slopes and screes, often in conifer belt, stony steppe, 50-3050 m.
1. Plants minutely puberulous var. herniariifolia
1. Plants glabrous var. glaberrima VII:609.

Yorum yazın