Euphorbia herniariifolia (Boncuk sütleğeni)

Tanımı

Kısa havlı ya da tüysüz mat sürünücü bir bitkidir. Gövde odunsu bir ana gövdeden çıkar ve çok dallıdır. Gövde ve ışın yaprakları kısaca saplı, neredeyse dairesel, ters yumurtamsı ya da yumurtamsı, 2 ila 10 mm uzunluğunda ve 2 ila 8 mm genişliğinde, küt ya da sivri ve düzdür. Meyve üç loblu, her valfta iki paralel kanatlı ve pürüzsüzdür. Tohumlar oval silindirik, 2,5 ila 3 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Kayalık bölgelerde görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve eylül ayları arasında çiçek açar. 200 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde boncuk sütleğeni adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins Euphorbus’a adanmıştır. Antonius Musa’nın kardeşidir ve Moritanya kralı Juba’nın hekimidir. Atlas dağlarında keşfettiği bir sukulent türünün laksatif etkilerini yazmış, bu nedenle kral tarafından bu sütleğene onun adı verilmiştir. Tür adı Latince Herniaria yapraklı anlamına gelir. Türün yapraklarının karanfilgiller cinsi Herniaria (Atyaran) yapraklarına benzemesine işaret eder.

Fotoğrafları