İçeriğe geç

Euphorbia helioscopia (Feribanotu)

Bitkiler › Söğüt takımı › Sütleğengiller › Sütleğen › Feriban otu

Tıbbi bitkiZehirli bitki.

50 cm kadar büyüyebilir. Gövde tek, dik, yukarı doğru dallı ve tüysüzdür. Yapraklar almaşlı dizilişli, neredeyse sapsız, oval, uçlara doğru geniş, 1,5 ila 3 cm uzunluğunda ve kenarları inceden tırtıklıdır. Çiçekler küçük, sarı yeşil arası renkli, 2 ila 5 arası yapraklara benzeyen ama sarı renkli bırahtelidir. Çiçekler erseliktir. Geçirgen toprakları ve güneşli bölgeleri tercih eder. Tohumlar doğrudan dışarı ekilebilir, 20 derecede 2 ila 3 haftada çimlenirler. -23 dereceye kadar dayanıklıdır.

Bitki doğal olarak Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Sarı sütleğen, Seher otu, Zehir otu ve Feribanotu adları ile bilinmektedir.

Şubat ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genç gövdeler pişirilerek tüketilebilir.

Tekrarlayan hastalıklara karşı etkilidir. Yaprak ve gövde ateş düşürücü ve kurt düşürücüdür. Antikanser özelliklere sahiptir. Özsuyu deri döküntülerine karşı harici olarak uygulanabilir.

Yüksek derecede zehirlidir. Özsuyu tahriş edici, göz ve açık yaralara temas ettiğinde şiddetli iltihaplara neden olur. Kurutulmuş örnekleri bile zehirli olabilir. Kanserojen etkisi nedeniyle uzun süre temas edilmesi de önerilmez.

Doğan, Hüseyin (2022). Euphorbia helioscopia (Feribanotu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/euphorbia-helioscopia/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et