İçeriğe geç

Euphorbia chamaesyce (Şebrem)

Şebrem


Anahtar kelimeler: Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Söğüt takımı › Sütleğengiller › Sütleğen › Şebrem

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve batı Asya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Yatık gövdeler 45 cm uzayabilir. Çoğunlukla tabandan çok dallıdır. Dallar 30 cm uzunluğundadır. Yapraklar asimetrik, oval şekilli, 1 cm uzunluğunda ve karşılıklı çiftler halindedir. Kulakçık şeritsi ipliksi ve 1 mm uzunluğundadır. Çiçekler oldukça küçük, 4 yeşilimsi beyaz taç yapraklıdır. Meyve 2 mm çapındadır. Tohumlar oval dört köşeli, 1 ila 2 mm uzunluğunda ve soluk gri renklidir.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, kayalık yamaçlar ve sulak alanlarında civarında görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Şebrem.

Çiçek zamanı

Mayıs-Ekim ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Euphorbus’a” anlamına gelir. Antonius Musa’nın kardeşidir ve Moritanya kralı Juba’nın hekimidir. Atlas dağlarında keşfettiği bir sukulent türünün laksatif etkilerini yazmış, bu nedenle kral tarafından bu sütleğene onun adı verilmiştir. Tür adı Antik Yunanca “yer inciri” anlamına gelir. Türün küçük meyvelerinin incir ağacının (Ficus carica) meyvesini andırmasına işaret eder.

Geleneksel tıp

Dioscorides: Dalları rahim ağrılarını azaltır. Ödem ve siğiller üzerinde etkilidir. Haşlanarak tüketilirse bağırsakları gevşetir. Akrep sokmalarında kullanılır. Bal ile sürülürse çeşitli görme bozukluklarında etkilidir.

Plinius: Gözlerle ilgili çeşitli sorunlarda kullanılır. Rahim ağrılarını giderir ve lokal olarak uygulandığında siğilleri yok eder. Nefes darlığı vakalarında başvurulur.

İbn-i Sînâ: Baş ağrısı ve baş dönmesi vakalarında kullanılır. Görme kaybında tercih edilir. Yara iyileştiricidir.

Üç yazar da bitkinin gözle ilgili faydalarına değinmiştir ancak bu bir sütleğen türüdür ve gözlere zarar verme ihtimali yüksektir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 455. 1753. L.

Bir Cevap Yazın