İçeriğe geç

Eupatorium cannabinum (Koyun pıtrağı)

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Koyunpıtrağı › Koyun pıtrağı

Tıbbi bitkiZehirli bitkiHaşerat kovucu, Süs bitkisi.

1,5 metre büyüyebilir. Gövde havlıdır. Yaprak bölümleri mızraksı, 2,5 ila 15 cm uzunluğunda ve 1 ila 4 cm genişliğinde, tabanda daralıcı, tepede sivri ya da sipsivri ve kabaca testere dişlidir. İnvolukrum silindirik çan biçiminde ve mor bezelidir. Çiçekler iki evcikli, küçük, tüylü, soluk pembe veya beyazımsı olabilir. Kapçık koyu kahverengi ya da siyah renkli, 2 veya 3 mm uzunlukta, sorguç 3 ila 5 mm uzunlukta tüylü olup rüzgarla dağılır. Tohumlar ağustos ve ekim arası olgunlaşır. Nemli toprağı tercih eder. -25 dereceye kadar dayanıklıdır. Popüler bir süs bitkisidir.

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi olarak dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Sulak alanlara yakın bölgelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Koyun pıtrağı, Sıtma otu ve Sugüveyiotu adları ile bilinmektedir.

Temmuz ve ekim ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Ateş, soğuk algınlığı, grip ve diğer viral durumlarda etkilidir. Atıkların kaldırılması yönünde böbrekleri uyarır. Alkaloit içermesi nedeniyle sadece uzman gözetiminde kullanılmalıdır. Yaprak ve çiçek üstleri idrar söktürücü, kusturucu, balgam söktürücü, ateş düşürücü ve müshil etkilidir.

Zehirli bir bitkidir.

Yaprakları ekmeklerin küflenmesini engellemek için üzerlerine örtülür. Yapraklarından elde edilen su böcekleri uzak tutması için hayvanların tüylerine sürülür.

Doğan, Hüseyin (2022). Eupatorium cannabinum (Koyun pıtrağı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/eupatorium-cannabinum/ Erişim tarihi: 7 February 2023

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et