Eupatorium cannabinum (Koyun pıtrağı)

Tanımı

1,5 metre büyüyebilir. Gövde havlıdır. Yaprak bölümleri mızraksı, 2,5 ila 15 cm uzunluğunda ve 1 ila 4 cm genişliğinde, tabanda daralıcı, tepede sivri ya da sipsivri ve kabaca testere dişlidir. İnvolukrum silindirik çan biçiminde ve mor bezelidir. Çiçekler iki evcikli, küçük, tüylü, soluk pembe veya beyazımsı olabilir. Kapçık koyu kahverengi ya da siyah renkli, 2 veya 3 mm uzunlukta, sorguç 3 ila 5 mm uzunlukta tüylü olup rüzgarla dağılır. Tohumlar ağustos ve ekim arası olgunlaşır. Nemli toprağı tercih eder. -25 dereceye kadar dayanıklıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi olarak dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Sulak alanlara yakın bölgelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Temmuz ve ekim ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde koyun pıtrağı, sıtma otu ve su güveyiotu adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins Mithridates Eupator’a adanmıştır. Eupator, Antik Yunanca “baba” anlamına gelen bir ünvandır ve bir dizi antikçağ hükümdarı tarafından kullanılmıştır. Burada kastedilen Pontus kralı VI. Mithridates’tir. Mithridates, küçük yaşından itibaren suikast tehdidi nedeniyle zehirlere ilgi duymuş ve zehirlerin insanlar üzerindeki etkilerini saptayabilmek için bunları köleler, suçlular ve savaş esirleri üzerinde denemiştir. Mithridates, mesir macunu olarak bilinen terkibi keşfetmesi ile de bilinir. Tür adı Latince kenevir anlamına gelir. Bitkinin yaprak formunun Cannabis sativa yapraklarına benzemesine işaret eder.

Tıp

Ateş, soğuk algınlığı, grip ve diğer viral durumlarda etkilidir. Atıkların kaldırılması yönünde böbrekleri uyarır. Alkaloit içermesi nedeniyle sadece uzman gözetiminde kullanılmalıdır. Yaprak ve çiçek üstleri idrar söktürücü, kusturucu, balgam söktürücü, ateş düşürücü ve müshil etkilidir.

Dikkat

Bilgi

Yaprakları ekmeklerin küflenmesini engellemek için üzerlerine örtülür. Yapraklarından elde edilen su böcekleri uzak tutması için hayvanların tüylerine sürülür.

Fotoğrafları