İçeriğe geç

Eupatorium cannabinum (Koyun pıtrağı)

Koyun pıtrağı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiZehirli bitkiHaşerat kovucu, Süs bitkisi, Arkeofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Koyunpıtrağı › Koyun pıtrağı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi olarak dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

1,5 metre büyüyebilir. Gövde havlıdır. Yaprak bölümleri mızraksı, 2,5 ila 15 cm uzunluğunda ve 1 ila 4 cm genişliğinde, tabanda daralıcı, tepede sivri ya da sipsivri ve kabaca testere dişlidir. İnvolukrum silindirik çan biçiminde ve mor bezelidir. Çiçekler iki evcikli, küçük, tüylü, soluk pembe veya beyazımsı olabilir. Kapçık koyu kahverengi ya da siyah renkli, 2 veya 3 mm uzunlukta, sorguç 3 ila 5 mm uzunlukta tüylü olup rüzgarla dağılır. Tohumlar ağustos ve ekim arası olgunlaşır. Nemli toprağı tercih eder. -25 dereceye kadar dayanıklıdır. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Sulak alanlara yakın bölgelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Koyun pıtrağı, Sıtma otu, Sugüveyiotu.

Çiçek zamanı

Temmuz-Ekim ayları.

Yükseklik

0-1200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Mithridates Eupator’a” anlamına gelir. Eupator, Antik Yunanca “baba” anlamına gelen bir ünvandır ve bir dizi antikçağ hükümdarı tarafından kullanılmıştır. Burada kastedilen Pontus kralı VI. Mithridates’tir. Mithridates, küçük yaşından itibaren suikast tehdidi nedeniyle zehirlere ilgi duymuş ve zehirlerin insanlar üzerindeki etkilerini saptayabilmek için bunları köleler, suçlular ve savaş esirleri üzerinde denemiştir. Mithridates, mesir macunu olarak bilinen terkibi keşfetmesi ile de bilinir. Tür adı Latince “kenevir” anlamına gelir. Bitkinin yaprak formunun Cannabis sativa yapraklarına benzemesine işaret eder.

Geleneksel tıp

Ateş, soğuk algınlığı, grip ve diğer viral durumlarda etkilidir. Atıkların kaldırılması yönünde böbrekleri uyarır. Alkaloit içermesi nedeniyle sadece uzman gözetiminde kullanılmalıdır. Yaprak ve çiçek üstleri idrar söktürücü, kusturucu, balgam söktürücü, ateş düşürücü ve müshil etkilidir.

Dikkat

Zehirli bir bitkidir.

Biliyor musunuz?

Yaprakları ekmeklerin küflenmesini engellemek için üzerlerine örtülür. Yapraklarından elde edilen su böcekleri uzak tutması için hayvanların tüylerine sürülür.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 838. 1753. L.

Bir Yorum Yazın