İçeriğe geç

Euonymus latifolius (İğ ağacı)

İğ ağacı


Anahtar kelimeler: Asgari endişe (LC)Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › İğağacı takımı › İğağacıgiller › İğağacı › İğ ağacı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve Kafkasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

6 metre büyüyebilir. Yapraklar dikdörtgensi, 8 ila 16 cm uzunluğundadır. Yeşil çiçekler genellikle beş taç yapraklıdır. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır. Meyveler beş lobludur. Tohumlar turuncu renkli bir örtü ile kaplıdır. Çiçekler erseliktir. Popüler bir süs bitkisidir. Gölgeli alanları ve geçirgen tınlı toprakları tercih eder. -20 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumların çimlenmesi on altı ayı bulabilir. Yapraklar kışın dökülür. Tomurcuklar uzun ve sivridir. Yapraklar sivri uçlu, eliptik, dişlidir. Kısa saplı yaprakların üst yüzeyi mat yeşil, alt yüzü ise açık yeşildir.

Gözlem

Ormanlık alanlar ve çalılıklarda görülür. İzmit ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

İğ ağacı, Geniş yapraklı papaz külahı.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

500-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins Antik Yunanca “şanslı isimli” anlamına gelir. İsimlendirmenin nedeni açık değildir, Antikçağda bitkinin otçul hayvanları zehirlediğine inanılırdı ve bu nedenle bitkiler ‘olumlu’ bir isim konulmak için geçerli bir nedene sahip değildi. Beri taraftan bitki otçul hayvanlar için zehirli değildir, aksine onların besili olmalarını sağlar. Bu durumun nedeni Yunanca ile Latince arasındaki tercüme hatasından kaynaklanmaktadır. Theophrastus’un kullandığı kelime bitkinin meyvesinin “kan kırmızı” rengine işaret etmektedir ancak kelime Yunancada ölüm anlamına da gelmektedir. Metin Latinceye tercüme edilirken ölüm anlamı tercih edilmiştir. Kelime ayrıca “şans eseri” anlamına da gelir, bitkiler antikçağda üretkenlikleri ile meşhurdu. Türkçe adı “iğağacı”, çalıların geçmişte yün eğirme amaçlı iğ yapımında kullanılmalarına işaret eder. Tür adı Latince “geniş yapraklı” anlamına gelir. Türün yaprak biçimine işaret eder.

Tarihi

Plinius bitki ile ilgili bölümde, Theophrastus’tan faydalanmış ve onun bitkinin kızıl renkli suya sahip olduğu notunu, Antik Yunanca aynı anlama gelen ölüm kelimesi ile karıştırmış ve bitkinin hayvanlara zehirli olduğunu kaydetmiştir. Aksine bitkinin yaprakları koyunların besili olmasını sağlar.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

The Gardeners Dictionary: eighth edition no. 2. 1768. (L.) Mill.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version