İçeriğe geç

Euonymus latifolius (İğ ağacı)

Bitkiler › İğağacı takımı › İğağacıgiller › İğağacı › İğ ağacı

Asgari endişe (LC)Avrupa-Sibirya elementi.

6 metre büyüyebilir. Yapraklar dikdörtgensi, 8 ila 16 cm uzunluğundadır. Yeşil çiçekler genellikle beş taç yapraklıdır. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır. Meyveler beş lobludur. Tohumlar turuncu renkli bir örtü ile kaplıdır. Çiçekler erseliktir. Popüler bir süs bitkisidir. Gölgeli alanları ve geçirgen tınlı toprakları tercih eder. -20 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumların çimlenmesi on altı ayı bulabilir. Yapraklar kışın dökülür. Tomurcuklar uzun ve sivridir. Yapraklar sivri uçlu, eliptik, dişlidir. Kısa saplı yaprakların üst yüzeyi mat yeşil, alt yüzü ise açık yeşildir.

Bitki doğal olarak Avrupa ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Ormanlık alanlar ve çalılıklarda görülür. İzmit ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde İğ ağacı ve Geniş yapraklı papaz külahı adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar.

500 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Plinius bitki ile ilgili bölümde, Theophrastus’tan faydalanmış ve onun bitkinin kızıl renkli suya sahip olduğu notunu, Antik Yunanca aynı anlama gelen ölüm kelimesi ile karıştırmış ve bitkinin hayvanlara zehirli olduğunu kaydetmiştir. Aksine bitkinin yaprakları koyunların besili olmasını sağlar.

Tohumları zehirli olabilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Euonymus latifolius (İğ ağacı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/euonymus-latifolius/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın