İçeriğe geç

Euonymus europaeus (Papaz külahı)

Bitkiler › İğağacı takımı › İğağacıgiller › İğağacı › Papaz külahı

Tıbbi bitki, Zehirli bitki, Avrupa-Sibirya elementi.

6 metre büyüyebilir. Gövde 20 cm çapa ulaşabilir. Yapraklar karşılıklı dizilişli, mızraksı ve eliptik, 3 ila 8 cm uzunluğunda, 1 ila 3 cm genişliğinde ve kenarları tırtıklıdır. Yapraklar yazın koyu yeşil olur. Sonbaharda sarı-yeşil veya kırmızı-mor olabilir. Çiçekler erseliktir. Meyveler olgunlaştığında dört lob halinde açılır ve turuncu tohumlar görülür. Geçirgen ve tınlı toprağı tercih eder. -25 dereceye kadar dayanıklıdır. Popüler bir süs bitkisidir.

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Ormanlık alanlar ve çalılıklarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Örneği gördüğümüz bölgeden daha sonra yol geçirildi ve bitki de çalışma esnasında yok oldu.

Dilimizde İğcik, Papaz takkesi ve Papaz külahı adları ile bilinmektedir.

Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Meyve ve tohumlardan yenilebilir sarı boya elde edilir.

Kabuğu değiştirici, hepatik ve müshil etkilidir. Tohumlar güçlü bir kusturucu ve müshildir. Yaprak, meyve ve tohumlarda hayvanlarda uyuz, bit ve kene vakalarında kullanılır.

Meyvesi zehirlidir. Karaciğer ve böbrek hasarına ve ölüme neden olabilir. Küçük dozu iştah açıcıdır, yüksek dozu ise bağırsakları tahriş eder.

Bitkiden elde edilen yağ sabun yapımında kullanılır. Meyveler öğütülerek bit kovucu olarak kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Euonymus europaeus (Papaz külahı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/euonymus-europaeus/ Erişim tarihi: 7 February 2023

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et