Eucalyptus cinerea (Yuvarlak yapraklı okaliptüs)

derleyen:

Tanımı

15 ila 30 metre büyüyebilir. Gövde kırmızımsı kahverengi ila gri kahverengidir. Genç bitkilerde yapraklar karşılıklı, sapsız yumurtamsı ya da yuvarlaktır. Yaşlı yapraklar almaşlı dizilişli, mızraksı ve saplıdır. Çiçekler yaprak koltuklarında üçlü gruplar halinde belirir. Çiçekler beyaz renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avustralya’da yayılış gösterir ancak peyzaj değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde görülmektedir. [Harita, Herbaryum] Park, yol kenarı ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Ekim ve ocak ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde yuvarlak yapraklı okaliptüs adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca güzelce saklanmış anlamına gelir. Kapağın (operculum) çiçek tomurcuklarını örtmesine işaret eder. Tür adı Latince küllü anlamına gelir. Türün yaprak, tomurcuk ve meyvesine işaret eder. Özgün tanımda bu “a moderate sized tree, with a whitish brown persistent bark, somewhat fibrous, the foliage more or less glaucous or mealy white” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları