Erythrostemon gilliesii (Zamparabıyığı)

Tanımı

Bazı kaynaklarda Caesalpinia gilliesii olarak geçmektedir. 1 ila 4 metre büyüyebilir. 3 ila 10 arası 5 ila 6 mm uzunluğunda ve 2 ila 4 mm genişliğinde yaprakçık çifti taşıyan yapraklar iki teleksi, 10 ila 15 cm uzunluğundadır. Çiçekler 20 cm uzunluğunda salkımlarda bulunur. Çiçeklerin beş sarı renkli taç yaprağı ve 10 adet kırmızı erciği olur. Tohumluk yoğun biçimde kısa ve kırmızı salgısız türlerle kaplıdır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak güney Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Bahçeler, yol kenarı ve parklarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Dikkat

Meyve ve tohumları sindirim kanalını ciddi derecede tahriş eder, kusma ve karın ağrısına neden olur.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kırmızı ercik anlamına gelir. Cinsin ercik yapısına işaret eder. Tür adı Latince John Gillies’a anlamına gelir. 1792–1834 yılları arasında yaşamış İskoç bitki bilimci.

Türkçe adları

Dilimizde zamparabıyığı, aslan bıyığı, başa bıyığı, bodur akasya, cennetkuşu ağacı ve tavus çiçeği adları ile bilinmektedir.

Tıp

Tohumların antitümör aktiviteye sahip olduğu rapor edilmiştir. Ateş düşürücü ve öksürük gidericidir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.