Erysimum × cheiri (Sarı şebboy)

Tanımı

15 ila 50 cm arasında büyür. Gövde yükselici ya da diktir. Yapraklar darca eliptik ila mızraksı, kenarları düz ya da zayıfça dişli ve özellikle erken dönemde ağarmıştır. Taç yapraklar turuncu ila sarı renklidir. Meyve ağarmış ve düzdür. Çanak yapraklar morumsu yeşil renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitkinin anavatanı büyük ihtimalle Yunanistan’dır ancak çok erken dönemde Akdeniz havzasına dağılmıştır. [HaritaSinonimler] Kayalık yamaçlar, yol kenarı ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde roka adı ile bilinmektedir.

Dikkat

Aşırı tüketilmesi halinde zararlıdır.

Bilgi

Çiçeklerden parfüm elde edilir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kurtarıcı anlamına gelir. Cinse bağlı çok sayıda türün tıbbi özelliklerine işaret eder. Tür adı Antik Yunanca elde anlamına gelir. Antikçağda türün çiçeklerini düğün, şölen gibi etkinliklerde kadınlar tarafından elde taşınırdı.

Tıp

İdrar söktürücü ve adet akışı teşvik edicidir. Küçük dozda alındığında kalbe faydalıdır. Çiçek ve gövdeler romatizma tedavi edici, spazm çözücü, adet akışı teşvik edici müshil ve kardiyotoniktir. İktidarsızlık ve felç durumlarında başvurulur. Tohumları cinsel istek arttırıcı, idrar ve balgam söktürücüdür.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın