İçeriğe geç

Eryngium maritimum (Kum boğadikeni)

Kum boğadikeni


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiNadir bitki, İnanç.

Dolaşım

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Boğadikeni › Kum boğadikeni

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa kıyılarında yayılış gösterir ancak sahillerin tahrip edilmesine bağlı olarak bazı bölgelerdeki popülasyonları yok olmuştur.

Genel bilgiler

20 ila 35 cm büyüyebilir. Parlak mavi yeşil renklidir. Gövde güçlü ve çok dallıdır. Taban yaprakları çiçeklenme zamanı kalıcıdır. Gövde yaprakları benzerdir ancak daha küçüktür. Çiçekler mavi yeşil renklidir. 3 ila 15 arası çiçek başı görülür. Bırahte 5 adet, yumurtamsı ve dikenli uçlu dişlidir. Güneşli bölgeleri ve kumlu toprakları tercih eder. Kuraklığa dayanıklıdır. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Deniz kenarında görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir. Çiçek zamanı turizm sezonu ile örtüştüğünden yoğun insan faaliyeti baskısı altındadır.

Yaygın adları

Deniz boğadikeni, Kum boğadikeni.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-50 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “boğadikeni” anlamına gelir. Kelime Antik Yunanca “kirpi” kelimesinden gelir ve bitkilerin dikenli yapısına işaret eder. Diğer bir seçenek ise yine Antik Yunanca “geviş getirmek” anlamına geldiği yönündedir. Bitkilerin gaz giderici özelliğine işaret eder. Tür adı Latince “denize yakın” anlamına gelir. Türün yayılış alanına işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat ad Europae littora arenosa maritima” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Genç sürgünler ve kök pişirilerek tüketilebilir. Besleyicidir.

Geleneksel tıp

Restoratif ve afrodizyaktır. İdrar söktürücü etkileri vardır. Kökü terletici, balgam söktürücü, uyarıcı ve toniktir. Kökü kronik vakalarında kullanılır. Karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarında başvurulur. Lapa halinde doku yenileyici olarak uygulanır.

Biliyor musunuz?

Nazardan korunmak için evlerin kapısına asılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 233. 1753. L.

Bir Yorum Yazın