Eryngium maritimum (Kum boğadikeni)

Tanımı

20 ila 35 cm büyüyebilir. Parlak mavi yeşil renklidir. Gövde güçlü ve çok dallıdır. Taban yaprakları çiçeklenme zamanı kalıcıdır. Gövde yaprakları benzerdir ancak daha küçüktür. Çiçekler mavi yeşil renklidir. 3 ila 15 arası çiçek başı görülür. Bırahte 5 adet, yumurtamsı ve dikenli uçlu dişlidir. Güneşli bölgeleri ve kumlu toprakları tercih eder. Kuraklığa dayanıklıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa kıyılarında yayılış gösterir ancak sahillerin tahrip edilmesine bağlı olarak bazı bölgelerdeki popülasyonları yok olmuştur. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Deniz kenarında görülür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir. Çiçek zamanı turizm sezonu ile örtüştüğünden yoğun insan faaliyeti baskısı altındadır. Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 50 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Gıda

Genç sürgünler ve kök pişirilerek tüketilebilir. Besleyicidir.

Tıp

Restoratif ve afrodizyaktır. İdrar söktürücü etkileri vardır. Kökü terletici, balgam söktürücü, uyarıcı ve toniktir. Kökü kronik vakalarında kullanılır. Karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarında başvurulur. Lapa halinde doku yenileyici olarak uygulanır.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca boğadikeni anlamına gelir. Kelime Antik Yunanca kirpi kelimesinden gelir ve bitkilerin dikenli yapısına işaret eder. Diğer bir seçenek ise yine Antik Yunanca geviş getirmek anlamına geldiği yönündedir. Bitkilerin gaz giderici özelliğine işaret eder. Tür adı Latince denize yakın anlamına gelir. Türün yayılış alanına işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat ad Europae littora arenosa maritima” olarak belirtilmiştir.

Türkçe adları

Dilimizde deniz boğadikeni ve kum boğadikeni adları ile bilinmektedir.

Bilgi

Nazardan korunmak için evlerin kapısına asılır.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın