Eruca vesicaria (Roka)

derleyen:

cins:

Tanımı

1 metre büyüyebilir. Yapraklar derince teleksi lobludur, dört ila on arası yanal loblar ve büyük bir terminal lob olur. Çiçekler 2 ila 4 cm çapındadır, taç yapraklar krem beyazı renginde ve mor damarlıdır, ercikler sarıdır, çanak yapraklar çiçek açtıktan sonra da kalır. Meyve 12 ila 25 mm uzunluğundadır. Gövde dallı ve tüysüzdür. Yapraklar almaşlı dizilişli ve saplıdır. Üst yapraklar gövdeye paralel ve lobsuzdur. Tohumlar haziran ve ağustos aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Yetiştirmesi hayli kolaydır. Olgunlaşan bireyler kuraklığa dayanıklıdır. Tohumlar baharda doğrudan dışarı ekilebilir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak mutfak değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tarlalar, yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde roka adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı ile ilgili birden fazla çıkarsama vardır; 1-) Latince tırtıl anlamına gelir. Tırtılların bitkiyi sevmelerine işaret eder. 2-) Latince yakıcı anlamına gelir. Tohumların tadına işaret eder. 3-) Latince kirpi anlamına gelir. Gövdelerin tüylenmesine işaret eder. Tür adı Latince mesane anlamına gelir. Meyve yapısının mesaneye benzemesine işaret eder. Ayrıca bitki mesane sorunlarının tedavisinde de kullanılmıştır.

Gıda

Yaprakları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. C vitamini bakımından zengindir.

Tıp

Yapraklar iskorbüt hastalığı önleyici, idrar söktürücü, uyarıcı ve mide ağrısı geçiricidir. Tohumlar serinletici ve uyarıcıdır. Tohumlarından elde edilen yağ afrodizyaktır.

Fotoğrafları


Yorumlar

Görüşünüzü Yazın